Bazı kimyasal türlerin analizinde katı-faz floresans spektroskopisinin kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the usability of solid-phase fluorescence spectroscopy in the analysis of some chemical species
  1. Tez No: 712748
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, katı-faz floresans spektroskopisi (SPFS) tekniğinin floresans özellik sergileyen türlerin kantitatif analizinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla, kantitatif analizde kalibrasyon grafiklerinin türetilmesinde kullanılacak katı seyrelticilerin türü ve ölçümde kullanılacak örnekleme metodunun türü çalışılmıştır. Katı seyrelticiler olarak sodyum karbonat, silika, sodyum klorür ve nişasta olmak üzere dört farklı katı madde, model bileşik olarak seçilen Rodamin b ve Floressein analitlerinin farklı konsantrasyonlara sahip standart karışımlarının hazırlanmasında kullanıldı. Model bileşiklerin hazırlanan standart karışımları (a) katı numune ölçüm hücresi metodu ve (b) vinil bant metodu olmak üzere iki farklı metotla ölçülmüş ve kaydedilen floresans sinyallerinden türetilen kalibrasyon grafiklerinden bazı performans parametreleri türetilmiştir. Çalışılan katı seyrelticiler arasından en iyi sonuçlar sodyum karbonat ve silika ile elde edilirken, ölçüm yöntemleri arasından katı numune ölçüm hücresi metodu belirgin bir üstünlük sergilemiştir. Rodamin b ve floressein için en düşük miktar tayin sınırları (LOQ) sırasıyla 60 ppb ve 110 ppb olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of solid-phase fluorescence spectroscopy (SPFS) technique in the quantitative analysis of fluorescent species was investigated. For this purpose, the type of solid diluents to be used in the derivation of calibration graphs in quantitative analysis and the type of sampling method to be used in measurement were studied. As solid diluents, four different solids, namely sodium carbonate, silica, sodium chloride and starch, were used in the preparation of standard mixtures with different concentrations of rhodamine b and fluorescein analytes selected as model compounds. Prepared standard mixtures of model compounds were measured by two different methods, (a) solid sample measuring cell method and (b) vinyl tape method, and some performance parameters were calculated from the calibration graphs derived from the recorded fluorescence signals. The best results were obtained with sodium carbonate and silica among the solid diluents studied, and the solid sample measuring cell method showed a clear superiority among the studied measurement methods. The lowest limit of quantitation (LOQ) values for rhodamine b and fluorescein were calculated as 60 ppb and 110 ppb, respectively.