Kur'ân-ı Kerim ayetleri ışığında oruç
Fasting in the light of the verses of the Qur'an
  1. Tez No: 712779
  2. Yazar: RECEP ARİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYİD GECİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kur'ân-ı Kerim Âyetleri Işığında Oruç ibadeti ele alınan bu çalışmada özel anlamda İslâm dininde, genel anlamda ise semâvî dindeki konumu incelenmiştir. Oruç kelimesi, Arapça'da savm/sıyâm ve Farsça'da ise rûze olarak isimlendiren kelimelerin Türkçeleşmiş şekli ve karşılığıdır. Terim olarak oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eden bir ibadettir. Oruç ibadetinin farz kılındığı ay ise Ramadan olarak isimlendirilmekte ve bu kelime Kur'ân-ı Kerim'de sarih olarak sadece bir yerde ismen zikredilmektedir. Savm ve sıyâm lafızları ile türevleri ise Kur'ân-ı Kerîm'de on dört yerde, hadislerde ise çok sayıda geçmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'de oruç ile ilgili hükümleri ihtiva eden ayetler: Oruçla ilgili hukukî hükümler, Müslümanlara oruç tutmanın farz olması, oruç tutma süresi, hasta ve yolcunun ruhsatı, fidye, ikinci şafağın başlangıcından gün batımına kadar olan oruç vaktinin belirlenmesi gibi hükümleri içermektedir. İslâm, orucun diğer semâvî olan ve olmayan dinlerdeki ibadet dışı boyutuna son vermesiyle birlikte ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Adem'den son peygamber Hz. Muhammed'e kadarki toplumlarda değişik amaçlarla oruç tutulduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with fasting in the light of the verses of the Qur'an, its position in the religion of Islam in a special sense and in the heavenly religion in general was examined. The word fasting is the Turkish form and equivalent of the words that are named as savm/siyâm in Arabic and ruze in Persian. As a term, fasting is a worship that expresses abstinence from eating, drinking and sexual intercourse from the beginning of the dawn (imsak time) until the sun sets. The month in which fasting is made obligatory is called Ramadan, and this word is explicitly mentioned only in one place in the Qur'an. Savm and Siamese words and their derivatives are mentioned in fourteen places in the Qur'an and in large numbers in the hadiths. Verses in the Qur'an containing the provisions regarding fasting: Legal provisions regarding fasting, fasting obligatory for Muslims, fasting duration, license for the sick and traveller, ransom, determination of the fasting time from the beginning of the second dawn to sunset. contains. After Islam ended the non-worshipping aspect of fasting in other heavenly and non-universal religions, Hz. The last prophet from Adam, Hz. It is understood that fasting was observed for different purposes in societies up to the time of Muhammad.