Erken çocukluk döneminde oyun temelli etkinliklerin çocuklarda astronomi kavramlarının gelişimine etkisi
The effect of game-based activities on the development of astronomy concepts in children in early childhood
- Tez No: 712782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, erken çocukluk döneminde kullanılan oyun temelli etkinliklerin çocuklarda astronomi kavramlarının gelişimine etkisi incelenmiştir. Araştırmada durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmaya uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 25 okul öncesi öğrencisi katılım sağlamıştır. Araştırma sürecinde 8 farklı astronomi etkinliği yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak materyal değerlendirme yeterlilik rubriği, saha notları ve açık uçlu sorular kullanılmıştır. Araştırma toplam 8 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Araştırma verisi nitel veri analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Ayrıca elde edilen nitel verilerin bazıları betimsel istatistik teknikleri kullanılarak anlamlandırılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde erken çocukluk döneminde bulunan öğrencilerin astronomi alanına yönelik kavramları olumlu bir şekilde kavradığı belirlenmiştir. Özellikle bazı materyallerin öğrenciler tarafından hazırlanması kavram gelişiminde oldukça etkili olmuş ve öğrencilerin yoğun bir şekilde soru sormalarına ve konuyu kavramalarına katkı sağlamıştır. Erken çocukluk döneminde gerçekleştirilen oyun temelli etkinliklerin fen eğitiminde ve astronomi eğitiminde daha yoğun olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of game-based activities used in early childhood on the development of astronomy concepts in children. A case study was used in the research. 25 pre-school students, who were determined by the appropriate sampling method, participated in the research. During the research process, 8 different astronomy activities were carried out. Material evaluation competency rubric, field and open-ended questions were used as data collection tools in the research. The research covers a period of 8 weeks in total. The research data were analyzed using qualitative data analysis methods. In addition, some of the qualitative data obtained were interpreted using descriptive statistics techniques. When the research results were examined, it was determined that the students in early childhood positively understood the concepts of the field of astronomy. In particular, the producing of some materials by the students themselves was very effective in the development of the concept and paved the way for the intensity of the questions by the students and their understanding of the subject. It is recommended that game-based activities carried out in early childhood should be used more intensively in science education and astronomy education.