L'effet grammatical de l'anglais sur l'apprentissage du français chez les étudiants turcs en année préparatoire de FLE à l'Université Atatürk d'Erzurum en Turquie
Erzurum Atatürk Üniversitesi Fransızca hazırlık sınıfındaki Türk öğrencilerin Fransızca öğreniminde İngilizce'nin dilbilgisel etkisi
- Tez No: 712786
- Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE DANIEL VERONIQUE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Sorbonne Nouvelle (Paris III)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmamızda öncelikle diller arası etki üzerine kurulmuş olan teorileri ele alacağız ve bu teorilerden ve Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde büyük zorlukla gerçekleştirdiğimiz araştırmalardan yola çıkarak çaprazlama sorununu ve kaynağını inceleyeceğiz. Fransızca yabancı Dil hazırlık sınıfı Fransızca öğrenenlerin İngilizce ile karıştırmadan dilbilgisi becerilerinin kalitesini mükemmelleştirmelerine yardımcı olabilmek için dilsel etki ve nihayet bu sorunlara bir çözüm bulmak temel hedefimizdir. İngilizcenin Fransızca üzerindeki dilbilgisel etkisini açıklayabileceğimiz 50 öğrenci tarafından yazılmış toplam 300 kopyadan oluşan bir derlemi analiz etmeyi planlıyoruz. Analiz sonucunda, İngilizce'nin çok iyi şekilde öğrenilmiş olmasının ve dile hakimiyetin Fransızca öğrenimini kolaylaştırdığı gibi dil yetisinde karışıklığa sebep olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we will first address the already established theories on the cross-linguistic impact and from these theories and the investigations that we have carried out with great difficulty at the Atatürk University of Erzurum, we will examine the problem and the source of cross-linguistic influence and finally find a solution for these problems in order to be able to help learners in the French as Second Language preparatory class to perfect the quality of their grammar skills without confusing it with English. We plan to analyze a corpus that consists of a total of 300 copies written by 50 students with the help of which we can explain the grammatical effect of English on French. As a result of the analysis, it has been determined that learning English very well and mastery of the language not only facilitates the learning of French, but also causes confusion in language ability.