Çeşitli yeni benziliden açil hidrazonların sentezi
Synthesis of various new benzylidene acyl hydrazones
- Tez No: 712787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞPINAR KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Organik bileşiklerin bir sınıfı olan benziliden hidrazonlar, kendine özgü yapısal özellikleri ve geniş farmakolojik aktifliklere sahip olmaları nedeni ile ilaç kimyasında büyük bir öneme sahiptirler. Literatürde şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, aldehit grubuna göre orto pozisyonunda büyük gruplar içeren sterik engelli aldehitler ile benziliden açil hidrazonlar sentezlenmemiştir. Bu grupların anti kanser mekanizma üzerine etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında literatürden farklı olarak sterik engelli grupları bulunan benziliden açil hidrazonlar sentezlenmiştir. Benziliden açil hidrazonların sentezi iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Birinci basamakta fenol türevleri ve 2-florobenzaldehit arasında gerçekleşen Ullmann Kapling reaksiyonu ile 3 adet 2-arenoksibenzaldehit türevi bileşik elde edilmiştir. İkinci basamakta ise sentezlenen aldehit bileşikleri ile hidrazin türevlerinin reaksiyonundan 15 adet yeni benziliden açil hidrazon sentezlenmiştir. Yapılan literatür araştırmalarına göre, benziliden açil hidrazonlardan çıkılarak sentezlenen 1,3,4-oksadiazol türevleri de bu ilaç geliştirme çalışmalarında oldukça güçlü bir potansiyele sahip moleküller olarak dikkat çekmektedirler. Pek çok farklı yönde etki sağlayabilecek bu moleküller ile kansere karşı etkili olduğu bilinen çeşitli mekanizmalar üzerinde inhibisyon sağlanabilmektedir. Büyüme faktörleri, enzimler ve kinazlar üzerinde inhibitör olarak etki gösterdikleri çeşitli hücre hatları üzerinde yapılan çalışmalar ile hali hazırda ortaya konulmuştur. Bu çalışmalara dayanarak, sentezlenen yeni benziliden açil hidrazonlardan çıkılarak 12 adet yeni 1,3,4-oksadiazol bileşiği elde edilmiştir. Hidrazonlar I2 katalizörü varlığında molekül içi siklizasyon ile 1,3,4-oksadiazol bileşiklerine dönüştürülmüşlerdir. Bu katalizör ile seçilen yöntem çevreye zararlı olabilecek toksik geçiş metallerini içermemekle birlikte deney koşulları da daha ılıman ve ucuz maliyetlidir. Ele geçen bileşiklerin tamamı kromatografik yöntemlerle saflaştırılmış ve yapıları IR, 1H NMR, 13C NMR ve Mass spektroskopik yöntemleriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Benzylidene hydrazones, which are a class of organic compounds, have a great importance in pharmaceutical chemistry due to their unique structural properties and wide pharmacological activities. In the studies carried out in the literature so far, sterically hindered aldehydes containing large groups in the ortho position with respect to the aldehyde group and benzylidene acyl hydrazones have not been synthesized. It is thought that these groups may be effective on the anticancer mechanism. Therefore, in this thesis, unlike the literature, benzylidene acyl hydrazones with sterically hindered groups were synthesized. The synthesis of benzylidene acyl hydrazones was carried out in two steps. In the first step, 2-arenoxybenzaldehyde derivatives were obtained by the Ullmann Kapling reaction between phenol derivatives and 2-fluorobenzaldehyde. In the second step, 15 new benzylidene acyl hydrazones were synthesized from the reaction of synthesized aldehyde compounds and hydrazine derivatives. According to the literature studies, 1,3,4-oxadiazole derivatives synthesized from benzylidene acyl hydrazones also draw attention as molecules with a very strong potential in these drug development studies. With these molecules, which can have effects in many different directions, inhibition can be achieved on various mechanisms known to be effective against cancer. It has already been demonstrated by studies on various cell lines that they act as inhibitors on growth factors, enzymes and kinases. Based on these studies, 12 new 1,3,4-oxadiazole compounds were obtained from the newly synthesized benzylidene acyl hydrazones. Hydrazones were converted to 1,3,4-oxadiazole compounds by intramolecular cyclization in the presence of I2 catalyst. In the experiments conducted for this purpose, the highest efficiency was obtained with the I2 catalyst. The method chosen with this catalyst does not contain toxic transition metals that may be harmful to the environment, and the experimental conditions are milder and cost-effective. All of the recovered compounds were purified by chromatographic methods and their structures were elucidated by IR, 1H NMR, 13C NMR and Mass spectroscopic methods.