Retina ven oklüzyonuna bağlı makula ödemi tedavisinde intravitreal bevacizumab ile triamsinolon asetonid kullanımının karşılaştırılması
Comparison of intravitreal bevacizumab and triamcinolone acetonide in the treatment of macula edema due to retina vein occlusion
- Tez No: 712788
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
AMAÇ: Retina! ven tıkanıklığına bağlı kistoid makular ödem tedavisinde intravitreal bevacizumab ve triamsinolon asetonid enjeksiyonunun görsel sonuçları ile foveal kalınlıklar açısından karşılaştırılması. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu prospektif çalışmada RVT'ye bağlı makula ödemi tedavisi için intravitreal triamsinolon asetonid veya bevacizumab enjeksiyonu uygulanan 28 hastanın 28 gözü incelendi. Çalışmaya dosyalarından başlangıç ve enjeksiyon sonrası OKT ölçümleri elde edilen retina ven tıkanıklığı olguları alındı. Başlangıçta aksiye! uzunlukları oküler USG immersiyon yöntemi ile yapıldı. Oftalmolojik muayanede ven tıkanıklığına bağlı makula ödeminin görülmesi ve OKT analizinde fovea kalınlığınm >300 µ ölçülmesi çalışmaya alınma kriteri idi. Hastaların enjeksiyon öncesi ve sonrası 1.hafta, 1.ay, 2.ay., 3.ay,6. ay ve 12 ayda oftalmolojik muayeneleri yapıldı. OKT analizleri enjeksiyon öncesi, enjeksiyon sonrası 1. hafta, 1.ay, 2.ay, 3.ay ve 6. ay ve 12. aylarda yapıldı. Olgular İntravitreal bevacizumab ve intravitreal triamsinolon asetonid olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İlk enjeksiyondan sonra, fovea kalınlığının 300 µ üzerinde olması ve vizyonun artışının olmaması gibi durumlarda intravitreal bevacizumab enjeksiyonu tekrarlandı. İntravitreal TA enjeksiyonu yapılanlarda 6 ay sonrasında reenjeksiyonlar yapıldı. Çalışmada araştırılan göstergeler Early Treatment Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) görme keskinliği (LogMAR), OKT ile ölçülen fovea kalınlığı ve aksiye! uzunluğun tedaviye olan etkisi ile komplikasyonlar idi. BULGULAR: Yirmisekiz gözün l0'unda (% 35,7) üst temporal ven dal tıkanıklığı, 6'inde (% 21,4) alt temporal ven dal tıkanıklığı ve 12'sinde (42,8) santral retina ven tıkanıklığı vardı. Şikayetlerinin başlangıcı ile ilk enjeksiyon arasında geçen süre oıialama 325.46 gündü. Toplam enjeksiyon sayısı 1 ile 6 arasında değişmekte olup, ortalaması 2.61 'dir. Aksiye! uzunluklar 21.9 mm ile 24.9 mm arasında değişmekte olup, ortalaması 23.4'dür. İlk enjeksiyon sonrası tüm olgularda foveal kalınlıkta azalma görülmüştür. Enjeksiyon öncesi ortalama foveal kalınlık Grup I'de 540, enjeksiyon sonrası 1 hafta 374, 1.ay 339, 2 ay 411, 3 ay 314, 6 ay 371 90 iken Grup II'de oıialama foveal kalınlık enjeksiyon öncesi 521, enjeksiyon sonrası 1. hafta 381, 1 ay 397, 2. ay 348, 3.ay 336, 6. ay 298 idi. Her iki gruptaki foveal kalınlıktaki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup I'de ortalama en iyi görme keskinliği olarak enjeksiyon öncesi 1,33, enjeksiyon sonrası 1. hafta 1,02, 1. ay 0,84, 2. ay 1,08, 3. ay 1,12, 6. ay 1,04 iken, Grup Il'de enjeksiyon öncesi 1,02, enjeksiyon sonrası 1. hafta 0,72, 1. ay 0,73, 2. ay 0,72, 3. ay 0,56, 6.ay 0,55 idi. Grup I'de göııne keskinliğinde anlamlı olmamakla beraber aıiış saptanmıştır. Grup Il'de ise 1. hafta ve 6 aydaki görme keskinliğindeki artış istatistiksel olarak anlamlı iken; 1. ay 2.ay ve 3.aydaki görme keskinliği artmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı aıimamıştır. Grup I ve Grup II' de göz içi basınçları değişimleri açısından anlamlı bir fark saptamnamıştır. Ancak Grup I'in 2. aydaki göz içi basıncı düzeyi, Grup II'den anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Grup I'de 4 olguda(% 30,7) göz içi basıncı 25 mm Hg üzeri saptanırken Grup II'de 1 olguda(% 6,6) göz içi basınç 25 mm bg üzeri saptanmıştır. Her iki grupta göz içi basıncı medikal tedavi ile kontrol altına alınmıştır. Grup I ve Grup II'de ikişer olguda gönne keskinliği azalması ve foveal kalınlığın 300 mikron üzeri olması nedeniyle, 5.5. ayda enjeksiyonlar tekrarlamıştır. Böylece hem görme keskinliği artışı hem de foveal kalınlıklarda azalma saptanmıştır. Grup I ve Grup I'de aksiye! uzunluğun tedavi seçeneklerine olan etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. SONUÇ: RVT'ye bağlı kistoid makular ödemin tedavisinde İntravitreal bevacizumab ve İntravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonunun foveal kalınlık ve görme keskinliğine olan olumlu etkisi etkin, güvenilirdir. Bunula beraber İVTA grubunda, muhtemelen tedaviye başlama süresinin uzun olması nedeniyle oluşan fotoreseptör hasarına bağlı olarak görme keskinliği istatistiksel olarak anlamlı artmamıştır. Bu konuda ileriye dönük, uzun süreli, çok merkezli, karşılaştııınalı daha fazla olgu sayısı içeren çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Retina! in the treatment of cystoid macular edema due to vein occlusion Visual results of intravitreal injection of bevacizumab and triamcinolone acetonide and compared in terms of foveal thickness. MATERIALS and METHODS: In this prospective study, macula due to RVT Intravitreal injection of triamcinolone acetonide or bevacizumab to treat edema Twenty-eight eyes of 28 patients who underwent surgery were examined. Starting work from files and Retinal vein occlusion cases whose OCT measurements were obtained after injection were taken. Contrary to the beginning! lengths were measured using the ocular USG immersion method. Appearance of macular edema due to vein occlusion in ophthalmologic examination and OCT Measurement of foveal thickness >300 µ was the inclusion criterion in the analysis. Before and after the injection, the 1st week, 1st month, 2nd month, 3rd month, 6th week. month and 12 months Ophthalmological examinations were performed. OCT analyzes pre-injection, injection It was performed at the 1st week, 1st month, 2nd month, 3rd month, 6th month, and 12th month after the surgery. Cases Intravitreal They were divided into 2 groups as bevacizumab and intravitreal triamcinolone acetonide. First After injection, foveal thickness over 300 µ and increased vision In the absence of such cases, intravitreal bevacizumab injection was repeated. Reinjections were performed 6 months later in those who received intravitreal TA injection. Indicators investigated in the study Early Treatment Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) visual acuity (LogMAR), foveal thickness measured by OCT, and axial! Complications were the effect of length on treatment. RESULTS: Superior temporal vein branch in 10 (35.7%) of 28 eyes occlusion of the lower temporal vein in 6 (21.4%) and central in 12 (42.8) There was retinal vein occlusion. Between the onset of symptoms and the first injection elapsed time averaged 325.46 days. The total number of injections is between 1 and 6 varies and its average is 2.61. Otherwise! lengths 21.9 mm to 24.9 mm and the average is 23.4. In all cases after the first injection Foveal thickness decreased. Mean foveal thickness before injection 540 in Group I, 1 week after injection 374, 1st month 339, 2 months 411, 3 months 314, 6 months 371 90 In Group II, the mean foveal thickness was 521 before injection, and 521 after injection. 1st week 381, 1 month 397, 2nd month 348, 3rd month 336, 6th month 298. foveal in both groups. The decrease in thickness was found to be statistically significant. Average best in Group I visual acuity was 1.33 before the injection, 1.02 at the 1st week after the injection, 1. 0.84 at month 2, 1.08 at month 2, 1.12 at month 3, 1.04 at month 6, 1.02 before injection in Group II, post-injection rates were 0.72 at the 1st week, 0.73 at the 1st month, 0.72 at the 2nd month, 0.56 at the 3rd month, and 0.55 at the 6th month. Group Although not significant, a decrease was detected in visual acuity in I. in Group II while the increase in visual acuity in the 1st week and 6 months was statistically significant; Although visual acuity increased in the 1st month, 2nd month and 3rd month, it was statistically significant. has not. There was no significant difference in terms of intraocular pressure changes in Group I and Group II. no difference was detected. However, the intraocular pressure level of Group I at the 2nd month was higher than that of Group II. was found to be significantly higher. Intraocular pressure 25 in 4 cases (30.7%) in Group I While it was detected above mm Hg, intraocular pressure was higher than 25 mm hg in 1 patient (6.6%) in Group II. detected. In both groups, the intraocular pressure was controlled with medical treatment. taken. Decreased spinal acuity and foveal acuity in two cases in Group I and Group II. since the thickness is over 300 microns, 5.5. Repeated injections per month. Thus, both an increase in visual acuity and a decrease in foveal thickness were detected. On the contrary in Group I and Group I! the effect of length on treatment options is statistically was not found to be significant. CONCLUSION: Intravitreal treatment of cystoid macular edema due to RVT Foveal thickness and efficacy of bevacizumab and Intravitreal injection of triamcinolone acetonide Its positive effect on visual acuity is effective and reliable. However, IVTA group, probably due to the long time to start treatment. visual acuity due to photoreceptor damage statistically significant has not increased. In this regard, prospective, long-term, multicenter, comparatively more Further studies with a large number of cases are needed.