Pamukkale Üniversitesi lisans öğrencilerinde ortoreksiya nervoza sıklığı ve ilişkili faktörler
Frequency of orthorexia nervosa in Pamukkale University undergraduate students and related factors
- Tez No: 712795
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Yeme bozukluklarının görülme sıklığı tüm dünyada gün geçtikçe artmaktadır. Sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinen Ortoreksiya Nervoza henüz Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından DSM-V'te yeme bozukluğu kategorisinde tanımlanmamıştır. Amaç: Pamukkale Üniversitesi lisans öğrencilerinde ortoreksiya nervoza sıklığının saptanması ve ilişkili faktörlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Yöntem: Pamukkale Üniversitesi lisans öğrencilerine 86 soruluk bir anket uygulanmıştır. Katılımcılara kişisel ve antropometrik bilgileri içeren 24 soru, 15 soruluk ORTO 15 ölçeği, 40 soruluk Yeme Tutum Testi-40 ve 7 soruluk Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (IPAQ) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin %16,2'si ortorektik eğilim gösteren birey olup, %83,8'i ortorektik eğilim göstermeyen bireylerdir. Çalışmaya katılan öğrencilerden %18,5'inin yeme davranış bozukluğuna yatkın, %81,5'inin yeme davranış bozukluğuna yatkın olmadığı görülmüştür. Öğrencilerin %47,8'i inaktif, %30,3'ü minimal aktif, %21,9'u çok aktif olduğu görülmüştür. yapılan regresyon analiziyle Ortoreksiya Nervoza'nın beslenmeyle ilgili bilgiye erişim kaynaklarıyla, fiziksel aktivite düzeyleri ile ilişkili olduğu saptanmıştır Tartışma-Sonuç:. Ortoreksiya Nervoza'nın Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yeme bozukluğu kategorisinde yer alabilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Kültürel farklılıklar göz önünde bulundurularak Orto-15 ölçeği geliştirilmeye çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The incidence of eating disorders is increasing day by day all over the world. Orthorexia Nervosa, known as a healthy eating obsession, has not yet been defined in the DSM-V eating disorder category by the American Psychiatric Association. Objective: It is carried out to determine the frequency of orthorexia nervosa in Pamukkale University undergraduate students and to evaluate its related factors. Method: A questionnaire consisting of 86 questions was applied to Pamukkale University undergraduate students. 24 questions, 15 questions on the ORTO 15 scale, 40 questions on the Eating Attitude Test -40 and 7 questions on the International Physical Activity Evaluation Questionnaire (IPAQ) were applied to the participants. Results: 16.2% of the students participating in the study are individuals with orthorexic tendency, and 83.8% are individuals who do not show orthorexic tendency. It was observed that 18.5% of the students participating in the study were prone to eating behavior disorder, and 81.5% were not predisposed to eating behavior disorder. It was observed that 47.8% of the students were inactive, 30.3% were minimally active, and 21.9% were very active. With the regression analysis performed, it was determined that Orthorexia Nervosa was related to the sources of access to information about nutrition and physical activity levels. Conclusion: More comprehensive studies are needed for Orthorexia Nervosa to be included in the eating disorder category by the American Psychiatric Association. Considering cultural differences, the ORTO-15 scale should be developed.