Üniversite öğrencilerinde psikolojik yardım alma nedeniyle kendini damgalamada sosyal damgalanma, psikolojik farkındalık ve öz-duyarlık: aracı, düzenleyici ve durumsal aracı roller
Self-stigma of seeking psychological help in university students; public-stigma, psychological mindedness and self-compassion: the role of mediation, moderate, and moderating mediation
- Tez No: 777259
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÇİVİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde psikolojik yardımalma nedeniyle kendini damgalama (PYANKD) ile psikolojik yardım alma nedeniyle sosyal damgalanma (PYANSD) arasındaki ilişkide psikolojik farkındalığın aracı rolü, psikolojik farkındalık ile psikolojik yardım alma nedeniyle kendini damgalama arasındaki ilişkide öz-duyarlığın düzenleyici rolü ve sosyal damgalanmanın psikolojik farkındalık aracılığıyla kendini damgalama üzerindeki dolaylı etkisinde öz-duyarlığın düzenleyici rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları Pamukkale Üniversitesi'nde öğrenim gören 287 (226 kadın, 61 erkek) lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılar kolaydan örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma verileri PYANKD Ölçeği, PYANSD Ölçeği, Dengeli Psikolojik Düşünce İndeksi, Öz-duyarlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığı ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde Hayes (2018) tarafından SPSS için geliştirilen PROCESS macro kullanılarak bootsrap tekniğini esas alan regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, kendini damgalama ile sosyal damgalanma arasında psikojik farkındalığın aracı rolü bulunmaktadır. Ayrıca psikolojik yardım alma nedeniyle kendini damgalama ile psikolojik farkındalık arasında öz-duyarlığın düzenleyici rolü olduğu saptanmıştır. Ancak sosyal damgalanmanın psikolojik farkındalık aracılığıyla kendini damgalama üzerindeki dolaylı etkisinde öz-duyarlığın düzenleyici rolüne rastlanmamıştır. Bulgular ilgili alanyazın ve kuramsal çerçeve ışığında tartışılmış, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological mindedness self-stigma of seeking psychological help and public-stigma of seeking psychological help of university students, the moderator role of self-compassion in the relationship between self-stigma of seeking psychological help and psychological mindedness, the moderating role of self-compassion in the indirect public-stigma of seeking psychological help and self-stigma of seeking psychological help through psychological mindedness through. students. Participants consisted of 287 (226 female,61 male) undergraduate students at Pamukkale University. Participants were determined by the convenience sampling method. Data were obtained via the Self-stigma of Seeking Psychological Help Scale, Public-stigma of Seeking Psychological Help Scale, Balanced Psychological Mindedness Index, Self-compassion Scale and Personal Information Form. In the study, regression analysis based on bootsrap technique was conducted to examine the moderator role of self-compassion in the indirect effect of public stigma on self-stigma of seeking psychological help psychological mindedness. The findings from current study indicate that psychological mindedness has a mediating role between self-stigma and public stigma of seeking psychological help. In addition, it was determined that self-compassion had a moderating role between self-stigma seeking psychological help and psychological mindedness. Finally, no moderator role of self-compassion was found in the indirect effect of public stigma psychological help seeking on self-stigma through psychological mindedness. The findings were discussed in light of the relevant literature and theoretical framework, and suggestions were provided for practitioners and researchers.