Media effect on electoral outcome in Nigeria a study of 2015 general elections
Medya'nın Nijerya'da seçim sonuçlarına etkisi 2015 genel seçimlerine ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 712843
  2. Yazar: RİTA OMALİ USHIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POYRAZ KOLLUOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Nijerya'da seçim sürecini şekillendirmede medyanın önemli konumunu vurgulamayı ve medyanın demokrasinin“dördüncü ayağı”olarak ne kadar önemli olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Medyanın seçimlerin nasıl yapıldığı, seçmenlerin kampanyalar sırasında nasıl harekete geçirildiği ve siyasi partilerin kendilerini nasıl tanıtmaya çalıştıkları üzerinde güçlü bir etki uygulayarak Nijerya toplumunun her boyutunu sürekli olarak şekillendirdiği bir gerçektir. Ayrıca, demokrasinin bir parçası olarak, Nijerya'da medya, dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi, bilgi çağında toplumun çeşitli aktörleri arasındaki etkileşimi sağlamanın yanı sıra kamuoyunu ifade etmede önemli bir araç haline gelmiştir. Bunun ışığında, bu tezde, 2015 seçim yarışına odaklanarak, Nijerya'daki medyanın konumu ve kıtanın en büyük Afrika ülkelerinden birinde seçim sonuçlarını nasıl etkilediği hakkında bir izahat sağlamayı hedefliyorum. Çalışma, medyanın seçimleri ve kampanyaları nasıl etkilediğini anlamak için coğrafi konum olarak Nijerya'nın kullanıldığı nitel bir vaka çalışması yaklaşımını benimsiyor. Ayrıca, Nijerya deneyimi, esas olarak, ülkedeki medya etkileşimi seviyesinin yıllar içinde hızla artması nedeniyle seçilmiştir. Bu tezde özellikle Halkın Demokratik Partisi (PDP) ve Tüm Halk Kongresi (APC) üyeleri tarafından seçim desteğini etkilemek, harekete geçirmek için medya kullanımının arttığını gören Nijerya 2015 genel seçimini özel olarak araştırıyorum. Bu çalışmanın bulguları, Nijerya medyasının önemli ölçüde vatandaşların siyasi bilincini belirlediğini ve seçmen katılımını yönlendirdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, izleyici tarafından iletilen ve tüketilen bilgilerin içeriği nedeniyle seçim sürecinde birincil oyuncu olarak kabul edilen Nijerya medyası, nihai olarak izleyicilerin oy verme biçimlerini belirler ve bu şekilde, medyanın 2015 seçim yarışında çok etkili olduğunu iddia ediyorum. Anahtar Kelime: Medya, Seçim Sonuçları, Seçimler, Oylama, Demokratik Kalkınma, Nijerya
Özet (Çeviri)
This study seeks to highlight the important position of the media in shaping electoral process in Nigeria and it aims to show how significant the media is as the“fourth pillar of democracy.”There is no doubt that the media has constantly shaped every dimension of the Nigerian society by exerting a strong influence on how elections are conducted, how electors are mobilized during campaigns, and how political parties seek to publicize themselves. Moreover, as part and parcel of democracy, the media in Nigeria, as happened in other parts of the world, has become an important tool for expressing public opinion as well as providing interaction between various actors of the society in the information age. In light of this, in this dissertation, I aim to provide an explicit understanding of the position of media in Nigeria and the ways in which it influences the electoral outcomes in one of the biggest African nations in the continent by focusing on the 2015 election race. This study adopts a qualitative case-study approach through which Nigeria is used as the geographical location to understand how media influences elections and campaigns. Moreover, the Nigerian experience is chosen mainly because the level of media interaction in the country has been growing expeditiously over the years. In this dissertation, I specifically investigate the Nigerian 2015 general election, which saw the increased usage of media by the members of the People's Democratic Party (PDP) as well as the All People's Congress (APC); main actors that influence the electoral support, mobilize supporters, and in general coordinate electoral policies. The findings of this study establish that the Nigerian media, to a significant extent, determine the political consciousness of citizens and drive voter turnout. Thus, considered as a primary player in the electoral process because of the content of information transmitted and consumed by the viewer, ultimately, the Nigerian media determines the voting patterns of the audience, and in this way, I argue, it is very influential in shaping the outcome of the 2015 general election. Keyword: Media, Electoral Outcome, Elections, Voting, Democratic Development, Nigeria.