COVİD-19 pandemi döneminde bir üniversite hastanesinde çalışan sağlık personelinin belirsizliğe karşı tahammülsüzlük durumlarında kullandıkları savunma mekanizmalarının incelenmesi
Examination of the defence mechanisms in cases of intolerance against uncertainty used by the personnel working at a university hospital during COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 712857
  2. Yazar: SİNEM EDA DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada COVID -19 pandemi döneminde çalışan sağlık personelinin belirsizliğe tahammülsüzlük durumlarında kullandıkları savunma mekanizmalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi'nde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 121 sağlık personeli oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından alan yazın ışığında geliştirilen Katılımcı Bilgi Formu ile Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Savunma Biçimleri Testi aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ile iki grup karşılaştırılması için Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H testi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için düzeltilmiş Bonferroni testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Katılımcıların çoğunluğunun 18-29 yaş aralığında (%44,6 n=54), kadın (%76,9 n=93), bekar (%53,7 n=65), hemşire (%51,2 n=62), 1- 5 yıl arası (%39,7 n=48) deneyimli, COVID-19pandemi döneminde istifa etmeyi düşünmediği (%76 n=92) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, examination of the defence mechanisms used by the personnel working in during COVID 19pandemic in cases of intolerance against uncertainty is aimed. Sample of the research consists of 121 personnel who work at Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital and have accepted to participate in the research. Data is collected by the researcher through Participant Information Form with Scale for Intolerance Uncertainty and Defence Styles Test which were developed in the light of literature. Data obtained from the research has been analyzed via SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programme. While evaluating the data, descriptive statistical methods (numbers, percentage, average, standard deviation), Mann Whitney U Test for the comparison of two groups, Kruskal Wallis H Test in the comparison of groups more than two, and in order to determine the group that the difference stems from, adjusted Bonferroni Test were applied. The relation between the constant variables have been examined with Spearman Correlation Coefficient. It was ascertained that the majority of the participants between the ages of 18 and 29 (%44,6 n=54), woman (76,9 % n=93), single (53,7 % n=65), nurse (51,2 % n=62), experienced from 1 to 5 years (39,7 % n=48) do not think about quitting (76 % n=92) during COVID- 19Pandemic.