Kemoterapi uygulanan hastaların eşlerinde psikolojik dayanıklılığın yordayıcıları: Bağlanma stilleri ve cinsel tutum
Predictors of psychological resilience of spouses of patients receiving chemotherapy: Attachment styles and sexual attitude
  1. Tez No: 712856
  2. Yazar: AYÇA MERVE TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, kemoterapi uygulanan hasta eşlerinin cinsel tutum ve bağlanma stillerinin psikolojik dayanıklılık üzerindeki yordama gücünü incelemektir. Araştırma Ocak 2021- Kasım 2021 tarihleri arasında ilişkisel tarama modeline dayalı betimsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü“G. Power-3.1.9.2”programı kullanılarak %95 güven düzeyinde, 0.218 etki büyüklüğü ve teorik güç %99 alınarak minimum toplam örnek sayısı 371 olarak belirlenmiştir. Dahil edilme kriterlerini toplam 429 kanserli hasta eşi araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu (KBF), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE) ve Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği (HCTÖ) kullanılarak çevrimiçi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the strength of the procedure on the psychological resilience of the sexual attitude and binding types of patient partners receiving chemotherapy. The research was conducted between January 2021 and November 2021 as a holistic study based on the relational screening model. The sample size using the program“G. Power-3.1.9.2”at a confidence level of 95%, the effect size of 0.218 and the theoretical strength were taken 99% and the minimum total number of samples was determined as 371. A total of 429 spouses of cancer patients were included in the study. Data were collected online using the Participant Information Form (PIF), the Psychological Resilience Scale for Adults (PRSA), the Recent Lives Inventory (RLI), and the researcher's Hendrick Sexual Attitude Scale (HSAS). The study included 246 women and 183 men, with female participants having higher Adult Psychological Resilience Scale scores than male participants.