Farklı şelasyon ajanlarının farklı sürelerde uygulanmasının kök dentininden büyüme faktörlerinin salınımına etkisi
The effect of the application of different chelating agents in different application time on the release of growth factors from the root dentine
  1. Tez No: 712861
  2. Yazar: DENİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı şelatlama ajanlarının ve uygulama süresinin çekilmiş insan dişlerinin dentinlerinden transforme edici büyüme faktörü (TGF-β1), vasküler endoteliyal büyüme faktörü-A (VEGF-A) ve insülin büyüme faktörü-1 (IGF-1) salınımı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmada; 75 adet tek kanallı premolar dişler kullanıldı. Dişler dekorone edildikten sonra 8 mm uzunluğunda kök segmentleri hazırlandı. #1-4 nolu Gates Glidden frezlerle preparasyon yapıldı. Tüm kök segmentlerine %1,5 NaOCl irrigasyonunun ardından kullanılan irrigasyon solüsyonuna (%17 EDTA, %9 HEBP, %6 BA, NSS) göre 4 ana gruba ve uygulama sürelerine (5, 10 ve 20 dk) göre 3 alt gruba ayrıldı. Ardından örnekler; fosfat tamponlu salin solüsyonunda 37°C'de saklanarak 1. ve 7. günlerde ELISA yöntemiyle TGF-β1, VEGF-A ve IGF-1 salınım düzeyleri ölçüldü ve kök kanalı hacmine göre hesaplamalar yapıldı. Normal dağılan verilerde tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi, normal dağılmayan verilerde Kruskal Wallis ve Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different chelating agents and application time on transforming growth factor (TGF-β1), vascular endothelial growth factor-A (VEGF-A) and insulin growth factor-1 (IGF-1) release levels from the dentin of extracted human teeth. In this study; after 75 single canal premolars were decorated, 8 mm long root segments were prepared. Preparations were made with Gates Glidden burs #1-4. After irrigation of 1.5% NaOCl to all root segments, they were divided into 4 main groups according to the irrigation solution used (17% EDTA, 9% HEBP, 6% BA, NSS) and 3 subgroups according to the application times (5, 10 and 20 minutes). Then, the samples were stored in phosphate buffered saline solution at 37°C. TGF-β1, VEGF-A and IGF-1 release levels were measured on the 1st and 7th days by ELISA and calculations were made according to the root canal volume. One-way analysis of variance and Tukey test were used for normally distributed data, Kruskal Wallis and Wilcoxon test was used for data not normally distributed.