Farklı şelasyon ajanlarının kalsiyum silikat esaslı tamir materyallerinin itme bağlanma dayanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different chelation agents on the push-out bond strength of calcium silicate-based repair materials
- Tez No: 786660
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, kök kanal tedavisinde kullanılan %20 sitrik asit, %17 EDTA ve %9 HEDP+%2.5 NaOCl solüsyonlarıyla muamele edilmiş dentin dokusunun, biyoseramik esaslı kök kanal tamir materyallerinden MTA Angelus ve Biodentine'nin itme bağlanma dayanımlarına olan etkisini ve materyal içindeki meydana gelen bağlanma başarısızlıklarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma için 15 adet tek köklü ve tek kanallı daimi insan maksiller santral dişi kullanıldı. Dişlerin kronları elmas fissür frez (Microdont, São Paulo-SP, Brezilya) ile mine sement sınırından kesilip uzaklaştırıldı ve akrilik bloklara (Imicryl SC; Imicryl Dental Materials, Inc, Konya, Turkey) gömüldü. Koronal kök bölgesinden su soğutmalı kesme cihazında (Isomet, Buehler, ABD) elmas separe kullanılarak 1 mm kalınlığında 3 adet horizontal kesitler alınarak toplam 45 adet dentin disk örnekleri hazırlandı. Her bir dentin diskine 1 mm çapında bir elmas frez yardımıyla kanal lümeninin her iki yanına 2 adet standart yapay kaviteler oluşturuldu. Dentin diskleri 3 ayrı solüsyonda bekletilmek üzere rastgele 3 ayrı deneysel gruba ayrıldı: %17 EDTA (n=15) (Promida, Eskişehir, Turkey), %20 sitrik asit (n=15) (Promida, Eskişehir, Turkey) ve %9 etidronik asit+% 2.5 NaOCl (n=15) (Microvem AF, İstanbul, Türkiye). Her bir deney grubu kendi solüsyonunda 1 dk bekletildi. Sonrasında açılan kavitelerden birine MTA Angelus (Angelus, Londrina, Brezilya), diğerine Biodentine (Septodont, Saint Maur des Fossés, Fransa) yerleştirilip 24 saat süre ile etüv cihazında bekletildi. Hazırlanan örnekler itme bağlanma dayanımı testine (Shimadzu Co., Kyoto, Japonya) tabi tutuldu. Veriler IBM SPSS versiyon 23 ile analiz edildi. İtme bağlanma testi sonucu materyal içindeki bağlantı başarısızlıkları SEM cihazında (Quanta FEG 250, FEI Ltd. Oregon, A.B.D.) incelenip adeziv, koheziv ve karışık tipte olmak üzere yüzde olarak belirlendi. Bulgular Şelasyon ajanının ana etkisi itme bağlanma dayanımı üzerinde anlamlı bulunmuştur (p=0,046). Sitrik asit grubunda ortalama itme bağlanma dayanımın değeri 17,08 MPa, EDTA grubunda 13,97 MPa ve HEDP/NaOCl grubunda 11,81 MPa'dır.
Özet (Çeviri)
Aim The objective of this study was to investigate how 20% citric acid, 17% EDTA, and 9% HEDP + 2.5% NaOCl solutions employed for dentine tissue treatments in root canals affect the push-out bond strength of the bioceramic root canal repair materials MTA Angelus and Biodentine and the bonding failure within the materials. Material and Method For this study, 15 single-rooted and single-canal permanent human maxillary central teeth were used. The crowns of the teeth were cut away from the enamel cement border with a diamond fissure bur (Microdont, São Paulo-SP, Brazil) and embedded in acrylic blocks (Imicryl SC, Imicryl Dental Materials, Inc, Konya, Turkey). A total of 45 dentin disc samples were prepared from the coronal root region by taking three horizontal sections of 1 mm in thickness using a water-cooled cutting device (Isomet, Buehler, USA). Two standard artificial cavities were created on each side of the canal lumen with a diamond bur that was 1 mm in diameter on each dentin disc. These discs were randomly divided into three different experimental groups to be kept in three different solutions: 17% EDTA (n=15) (Promida, Eskişehir, Turkey), 20% citric acid (n=15) (Promida, Eskişehir, Turkey), and 9% etidronic acid + 2.5% NaOCl (n=15) (Microvem AF, Istanbul, Turkey). Each experimental group was kept in its own solution for 1 min. Afterwards, MTA Angelus (Angelus, Londrina, Brazil) was placed in one of the opened cavities and Biodentine (Septodont, Saint-Maur-des-Fossés, France) was placed in the other, and they were kept in an incubator for 24 hours. The prepared samples were subjected to the push-out bond strength test (Shimadzu Co., Kyoto, Japan). Data were analyzed with IBM SPSS version 23. The bond failures in the materials as a result of the push-out bond test were examined using an SEM device (Quanta FEG 250, FEI Ltd., Oregon, USA), and their percentages were determined for adhesive, cohesive, and mixed types. Result The main effect of the chelating agent was found to be significant on the push-out bond strength (p=0.046). The mean value of the thrust-bond strength was 17.08 MPa in the citric acid group, 13.97 Mpa in the EDTA group, and 11.81 MPa in the HEDP/NaOCl group.