Poliflorlu aminofenil hidrazin türevlerinin antimikrobiyal potansiyellerinin araştırılması
Investigation of the antibacterial potantioel of polyfluorinated aminophenyl hydrazine derivatives
  1. Tez No: 712870
  2. Yazar: MÜCELLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özellikle bakteri kaynaklı enfeksiyonların insan vücudu içerisinde gösterdiği reaksiyonların tedavi edilmesine yönelik ilaç uygulamalarında bakteriler tarafından gösterilen dirençler ve bu dirençlerin geçmişten günümüze bakterilerin genetiği üzerinde adaptasyonu ile gelişmesi, mevcut tıp literatüründe yer alan çözülemeyen sorunlar arasında başlarda yer almaktadır. Bu direncin oluşturduğu bakteri etkisinin vücut içerisinde sönümlendirilememesine yönelik artan risk kaynakçı birçok hastanın hayatı tehlike altında olmakta, farklı ölçekte hasta bireyler üzerinde uygulanan tedavilere ise hastalar cevap verememektedir. Bu adaptasyon içerisinde yer alan bakterilerde gözlenen ilaçlara/antibiyotiklere karşı gelişen dirençlerin evrilmesi, birçok antibiyotiğe karşı çoklu ilaç direncinin (MDR) gelişimi sağlamakta, bu hususta hastalar üzerinde uygulanan antimikrobiyal tedavi seçeneklerinde farklı yönelimlere sebep olunmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında Schiff baz ve türevlerine ait yeni sentezlenen bileşiklerin sahip olduğu antibakteriyel etkilerin tespitinin yanı sıra sahip olunan enfeksiyöz etkenlerin bir korelasyonu ile ilaç direncinin gelişmesi sebebiyle bakteri kaynaklı hastalıkların tedavi süreçlerinde kullanılası amaçlı farklı antiyotik ajanların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma kapsamında Sekiz Poliflorlu Aminofenil Hidrazin Türevi Schiff bazının (Bileşik 1-8) antimikrobiyal etkileri Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa üzerinde test edilmiştir. Bakteriler üzerinde bileşiklerin etki değelerinin (MIC50) ölçülmesi amaçlı kolormatik çalışma prensibine sahip MTT yöntemi kullanılmış olup, ortama eklenen MTT solüsyonunun indirgenmesi ile bakterilere ait yaşamsal aktivitelerin değişimi izlenmiştir. Her bir bileşene ait MIC50 değeerinin tespit edilmesi OD değerlerinin kullanılmasına istinaden MTT-formazan kristalleri vasıtasıyla çözülmüştür. MIC50 değerleri; E. coli için (6.98-20.0 µM), S. aureus için (13.9-27.4 µM) ve P. aeruginosa için (35.6-49.0 µM) aralıklarında belirlenmiştir. Bileşenler arasında yalnızca Bileşik 4 (6.98 uM), E.coli üzerinde dikkate değer MIC50 gösterdi. Bu hususta belirlenen değer aralıklarına istinaden yapılan yorumlar genellikle Schiff bazlarının, E. Coli bakterisi üzerinde orta segmentte antimikrobiyal özellik gösterdiğinin tespit edilmesi ile diğer bileşiklerin bakteriler üzerindeki MIC50 değerlerinin yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Especially in drug applications for the treatment of the reactions of bacterial infections in the human body, the resistance shown by bacteria and the development of these resistances on the genetics of bacteria from past to present are among the unsolved problems in the current medical literature. There is an increasing risk that the bacterial effect created by this resistance cannot be damped in the body, the lives of many welders are in danger, and the patients cannot respond to the treatments applied on sick individuals at different scales. The evolution of resistance to drugs/antibiotics observed in bacteria included in this adaptation leads to the development of multi-drug resistance (MDR) against many antibiotics, leading to different trends in antimicrobial treatment options applied on patients in this regard.Within the scope of this master thesis, it is aimed to determine the antibacterial effects of newly synthesized compounds of Schiff bases and derivatives, as well as to develop different antibiotic agents for use in the treatment processes of bacterial diseases due to the development of drug resistance with a correlation of infectious agents. In this study, the antimicrobial effects of Eight Polyfluorinated Aminophenyl Hydrazine Derivatives Schiff base (Compounds 1-8) were tested on Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa. In order to measure the effect values (MIC50) of the compounds on bacteria, the MTT method, which has a chromatic working principle, was used, and the change in the vital activities of the bacteria was monitored by reducing the MTT solution added to the medium. Determination of the MIC50 value for each component was resolved by means of MTT-formazan crystals based on the use of OD values. MIC50 values; It was determined in the ranges for E. coli (6.98-20.0 µM), S. aureus (13.9-27.4 µM), and P. aeruginosa (35.6-49.0 µM). Among the components, only Compound 4 (6.98 µM) showed remarkable MIC50 on E.coli. Comments made based on the value ranges determined in this regard, it was determined that Schiff bases generally showed antimicrobial properties in the middle segment on E. coli bacteria, and the MIC50 values of other compounds on bacteria were found to be high.