1000-2000 gram doğum ağırlıklı, preterm SGA ve AGA bebeklerin neonatal mortalite, morbidite ve iki yıllık takipleri üzerine perinatal takip ve obstetrik kararların etkileri
The effects of perinatal follow-up and obstetric decisions on neonatal mortality, morbidity and two-year follow-up of 1000-2000 g birth weight, preterm SGA and AGA babies
  1. Tez No: 712871
  2. Yazar: HABİBE AYVACI TAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KARATEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ: Çalışmamız preterm, 1000-2000 gr doğum ağırlıklı olgularda obstetrik takip verilerini, neonatal mortaliteyi, kısa süreli neonatal morbiditeyi ve iki yıllık bebek nöromotor gelişim izlem verilerini sunmayı amaçlamıştır. YÖNTEMLER: Çalışma 148 olgu ile gerçekleştirildi. Doğum ağırlığı 5. persantilin altında ve %5-95 persentil aralığında olan iki grup oluşturuldu. Demografik ve obstetrik özellikler, fetal iyilik hali testleri ile antenatal ve neonatal özellikler değerlendirildi. Bebeklerin nörolojik takipleri Metin Sabancı Spastik Çocuklar Vakfı'nda 2 yıl devam etti. BULGULAR: Çalışma grupları 63 SGA ve 85 AGA bebekten oluşmaktaydı. Yaşayan 75 bebeğin nöromotor gelişim takibine 2 yıl boyunca devam edildi. Non-stres test, umbilikal arter kan gazı Ph ve baz açığı değerleri, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, bebek genel durumu açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Her iki grupta da ölen yenidoğanlar için 1. ve 5. dakika Apgar puanları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktü (sırasıyla p=0.020 ve p=0.012). Altı, on iki aylık erken neonatal morbidite ve mortalite oranları ile nöromotor gelişim sorunları her iki grup arasında istatistiksel olarak benzerdi. İki yılın sonunda 75 olguda motor ve refleks gelişimine yönelik patolojik bir tanı bildirilmedi. TARTIŞMA ve SONUÇ: Gestasyon haftasına göre küçük olan grubun gebelik haftası doğumda önemli ölçüde ileridedir, ancak kısa ve uzun vadeli neonatal morbiditeler her iki grup için benzerdir. Ülkemize ait doğum ve doğum komplikasyonlarına ait istatistiksel veriler yetersizdir. Küçük bir olgu grubu ile yapılmış olsa da çalışmamız, ülkemizde tersiyer referans merkezi ve eğitim araştırma hastanesi olarak hizmet veren bir kadın doğum kliniğinin verilerini sunmaktadır. Çalışmamıza ait verinin, verilen hizmetin iyileştirilmesi ve ileriki zamanlarda neonatal morbidite ve mortalitedeki değişimin kıyaslanabilmesi için önemli olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Our study aimed to present obstetric follow-up data, neonatal mortality, short-term neonatal morbidity and two-year infant neuromotor development follow-up data in preterm, 1000-2000 gr birth weight cases. METHODS: The study was carried out with 148 cases. Two groups were formed with birth weight below the 5th percentile and in the 5th-95th percentile range. Demographic and obstetric characteristics, fetal well-being tests and antenatal and neonatal characteristics were evaluated. Neurological follow-up of babies continued at Metin Sabancı Spastic Children Foundation for 2 years. RESULTS: The study groups consisted of 63 SGA and 85 AGA infants. Neuromotor development follow-up of 75 living infants continued for 2 years. There was no statistically signifcant difference between the two groups for non-stress test, umbilical arterial blood gas Ph and base deficit values, 1st and 5th minute APGAR scores, infant general condition. The 1st and 5th minute Apgar scores were statistically highly significant for deceased newborns in both groups (respectively p=0.020 and p=0.012). Early neonatal morbidiy and mortality rates and neuromotor development problems at 6-12 months in SGA and AGA groups were similar. At the end of two years, no pathological diagnosis was reported for motor and reflex development in 75 cases. DISCUSSİON: The gestational age of the SGA group was significantly ahead at birth, but short- and long-term neonatal morbidities were similar for both groups. Statistical data on labor and delivery complications in our country are insufficient. Although it was conducted with a small case group, our study presents the data of a clinic serving as a tertiary reference center and training and research hospital in our country. We think that the data of our study is important to improve the health care provided and to compare the changes in neonatal morbidity and mortality in the future.