Testing of MCFANG Code for medical applications
MCFANG kodunun medikal uygulamalar için test edilmesi
  1. Tez No: 712897
  2. Yazar: SENEM ŞENTÜRK LÜLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVID WEAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Birmingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, yeni MCFANG Monte Carlo kodunun tıbbi uygulamalardaki performansını araştırmaktadır. Çalışma, iki durum üzerinde yoğunlaşmaktadır. İlki, antropomorfik Zubal fantomunu kullanarak kodun görüntü tabanlı antropomorfik fantomlarda saklanan büyük miktarda bilgiyi işleyebilme yeteneğini fotonlar için doz hesaplamaları yaparak test etmek ikincisi ise Birmingham Üniversitesi Boron Nötron Yakalama Tedavisi (BNCT) grubu tarafından eliptik su fantomu kullanılarak yapılan deneyleri MCFANG kodu ile nötron ve foton dozlarını hesaplamak için simüle etmektir. Sonuçlar, kodun ve geometri görselleştirme modüllerinin büyük miktarda veriyi işlemede herhangi bir sorun yaşamadığını göstermiştir. Öte yandan, geometri tanımı için kullanılan bazı kartların girdi dosyasını gereksiz yere büyüttüğü ve kullanım kılavuzu ile kodun derleyicisi arasında bazı çakışmalar olduğu tespit edilmiştir. MCFANG kodunun BNCT tedavi planlama çalışmalarının kullanımı için bilgisayarlı tomografi verilerini doğrudan okuyarak malzeme kompozisyonlarını belirleyip doğrudan MCFANG giriş dosyası oluşturması ve kerma faktörleri için histogram dağılımı oluşturmak yerine çevrimiçi enterpolasyon sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the performance of new Monte Carlo code MCFANG for medical applications. It concentrates on two cases, the dose calculations for photons by using anthropomorphic Zubal phantom to test the codes ability to handle huge amount of information stored in the image-based anthropomorphic phantoms and the dose calculations of Boron Neutron Capture Therapy (BNCT) for neutrons and photons by using elliptic water phantom experimented by the University of Birmingham BNCT group before. The results showed that the code and its geometry visualization programs do not have any problems processing the large amount of data. On the other hand, some syntax of the code used for geometry definition made input file unnecessarily big and there are some conflicts between the user guide and compiler of the code. The code needs improvement for the use of BNCT treatment planning studies like reading CT scan data directly and creating MCFANG input file directly by determining material compositions, providing online interpolation rather than creating histogram distribution for kerma factors.