Endodontik adaptif hareket kinematiğinin farklı tork yükleri altında karşılaştırmalı olarak analizi
Comparative analysis of endodontic adaptive motion kinematics under different torque loads
- Tez No: 712905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİM ONUR ORHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, adaptif harekete özgü sabit ve onaylanmış sabit tork yükleme değerlerinin kinematik üzerindeki etkilerini karşılaştırmak, yüksüz ve yük altında gerçek adaptif hareket kinematiğini analiz etmektir. Materyal ve Metod: Analiz için yeni bir Elements Motor (Kavo Kerr, Orange, CA, ABD) motor ünitesi kullanılmıştır. Hedef nesnenin şaftı üzerindeki deneysel yüklemeleri ve motor ünitesinin dahili tork yükleme sensörünü senkronize etmek için bir pilot test yapılmıştır. Gruplar şu şekildedir: üretici tarafından açıklanan kinematik veriler, sürekli dönüş (CR), yüksüz adaptif hareket (TFA-0), 100 gcm (TFA-100) ve 200 gcm (TFA-200) sabit yüklemeli adaptif hareket. Adaptif hareketin gerçek kinematiğini çözmek için daha önce açıklanan faz tanımlama ve kareden kareye görüntü analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to analyze the actual adaptive motion kinematics at non-loading and under loading, to compare the effects of constant and confirmed constant torque loading values specific for adaptive motion on the kinematics. Material and Method: A new Elements Motor (Kavo Kerr, Orange, CA, ABD) motor unit was used for analysis. A pilot test was conducted for synchronizing the experimental external loadings on the shaft of the target object and the internal torque loading sensor of the motor unit. Groups were: the manufacturer disclosed kinematic data, continuous rotation (CR), adaptive motion with no load (TFA-0), adaptive motion with 100 gcm (TFA-100), and 200 gcm (TFA-200) constant loading. The previously described phase identification and frame-to-frame image analysis method were used to resolve the actual kinematics of adaptive motion.