Farklı kinematik hareketlerle kullanılan eğe sistemlerinin kanal dolgusu yenilenmesi ve apikalden debris ve sıvı taşması üzerine etkisi
The efficacy of various file system kinematics on retreatment, apically extruded debris and fluid
- Tez No: 508771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı rotasyon, resiprokasyon, adaptif gibi farklı kinematik hareket sergileyen ve rotasyon ve resiprokasyon hareketlerinin beraber kullanıldığı hibrit sistemi kullanan güncel beş farklı [Endo-Eze Genius (EZG), ProTaper Next (PTN), Reciproc Blue (RCP Blue), Tango-Endo (TE) ve Twisted File Adaptive(TFA)] nikel titanyum (Ni-Ti) eğe sistemleriyle kök kanal dolgusu uzaklaştırma sırasında geçen süreyi, apikalden taşan debris ve sıvı miktarını ve geriye kalan dolgu miktarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Yüz adet üst santral kesici diş K-tipi el aletleriyle apikal boyut #40.02 olacak şekilde genişletildi. AH Plus Jet kanal patı ve 25 gauge güta perka kartuşları kullanılarak Beefill sistemiyle dolduruldu. Her gruptaki (n=20) dişlerin kök kanal dolguları EZG, PTN, RCP Blue, TE, TFA kullanılarak uzaklaştırıldı. Bu esnada apikalden taşan debris ve sıvı önceden tartılmış Eppendorf tüplerde toplandı. Çalışma boyuna ulaşma süresi ve toplam süre kronometre ile kayıt altına alındı. Ayrıca her gruptan 15'er örnek seçildi ve dişler bukkolingual olarak ikiye ayrıldı. 8X büyütmede stereomikroskop ile koronal, orta ve apikal üçlüden alınan görüntüler Zen 2 Lite yazılımı ile analiz edildi. İstatistiksel analiz için One-Way ANOVA ve post-hoc Tukey testleri kullanıldı. Çalışma boyuna ulaşma süresi PTN grubunda diğer gruplarla karşılaştırıldığında en kısa süreyi gösterdi (p0.05). Ek olarak kullanılan Ni-Ti sisteme bakılmaksızın bölgeler incelendiğinde geriye kalan dolgu miktarı koronal >apikal>orta üçlü olarak sıralanmış ve anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). TE grubu diğer gruplara göre anlamlı olarak apikalden daha fazla debris ve sıvı taşırdı, buna rağmen TE ve EZG grubu PTN, TFA ve RCP Blue gruplarına göre anlamlı olarak daha fazla debris taşırdı. Bu çalışmanın sonuçları dahilinde tüm gruplar apikalden debris ve sıvı taşmasına neden oldu ve hiçbir eğe sistemi dolgu miktarının tamamını uzaklaştıramadı. Bu yüzden kök kanalının daha iyi temizlenebilmesi ve apikalden taşan materyal miktarını azaltmak için ek tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to measure the time during removal of obturation material and the amount of extruded debris and fluid from the apical region, the amount of residual obturation material to evaluate the efficacy of files after treatment when use five different of nickel titanium files system [Endo-Eze Genius (EZG), ProTaperNext (PTN), Reciproc Blue (RCP Blue), Tango-Endo (TE) and Twisted File Adaptive(TFA)] that exhibit different kinematic motions such as rotation, reciprocation, and adaptive, and which use a hybrid system in that rotation and reciprocation movements are used together. One hundred upper central incisor teeth were prepared to be apical size # 40.02 with K-type hand files and filled with the Beefill system using AH Plus Jet root canal paste and 25 gauge gutta-percha cartridges. The root canal filling was removed using EZG, PTN, RCP Blue, TE, TFA as teeth in each group of 20 samples. At that time, debris and fluid that extruded from apical foramen were collected in pre-weighed Eppendorf tubes. The time to reach working lenght and the total time were recorded with a chronometer. 15 teeth were selected from each group and the teeth divided into two as buccolingual. Images taken from coronal, middle and apical region with x8 magnification stereomicroscope were analyzed with Zen 2 Lite software. One-way ANOVA and post-hoc Tukey tests were used for statistical analysis. The time to reach working lenght was the shortest in the PTN group when compared with the other groups (p 0.05). Additionally when the regions are examined regardless of the file system used, the amount of residual obturation material was ranked as coronal>apical>middle region and no significant difference was found (p> 0.05).