Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı olan obez adölesanlarda akdeniz diyeti ve düşük yağlı diyetin hepatik yağlanma, inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of mediterranean diet and low-fat diet on hepatic fat, inflammation and oxidative stress in obese adolescents with nonalcoholic fatty liver disease
- Tez No: 712906
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) olan obez adölesanlarda Akdeniz ve düşük yağlı diyetin hepatik yağlanma, inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tek kör randomize kontrollü olarak tasarlanan çalışma, NAYKH tanısı almış 11-18 yaş aralığında toplam 44 obez adölesan ile tamamlanmıştır. Adölesanlar 12 hafta boyunca Akdeniz diyeti (n=22) veya düşük yağlı diyet (kontrol diyeti) (n=22) uygulamak üzere randomize edilmiştir. Çalışma başlangıcında ve 12. haftada adölesanların kan örnekleri, fiziksel aktivite ve besin tüketim kayıtları alınmış, antropometrik ölçümleri ve vücut bileşim analizleri yapılmış ve adölesanlara antioksidan besin tüketim sıklığı ve Akdeniz diyeti kalite indeksi anketi uygulanmıştır. İkinci, 4., 6., 8., 10. haftada yapılan kontrollerde adölesanların fiziksel aktivite ve besin tüketim kayıtları tekrar alınarak antropometrik ölçümleri ve vücut bileşim analizleri yeniden yapılmıştır. Çalışma sonunda her iki diyet grubunda vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi, bel/kalça oranı, vücut yağ yüzdesi ve kütlesi değerleri anlamlı olarak azalmıştır (p0,05). Akdeniz diyet grubunda başlangıca göre glutatyon ve glutatyon peroksidaz düzeylerindeki artış miktarının düşük yağlı diyet grubundan daha fazla olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of Mediterranean and low-fat diet on hepatic fat, inflammation and oxidative stress in obese adolescents with nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD). The study, which was designed as a single blind randomized control, was completed with 44 obese adolescents diagnosed with NAFLD between the ages of 11-18. Adolescents were randomized to either a Mediterranean diet (n = 22) or a low-fat diet (control diet) (n = 22) for 12 weeks. At the beginning of the study and at the 12th week, adolescents' blood samples, physical activity and food consumption records were taken, anthropometric measurements and body composition analyzes were made, and antioxidant food consumption frequency and Mediterranean diet quality index questionnaire were applied to adolescents. In the controls performed at the 2th, 4th, 6th, 8th, and 10th weeks, the physical activity and food consumption records of the adolescents were repeated and anthropometric measurements and body composition analyzes were made again. At the end of the study, body weight, body mass index, waist circumference, hip circumference, neck circumference, waist / hip ratio, body fat percentage and mass values significantly decreased in both diet groups (p 0.05). It was found that the amount of increase in glutathione and glutathione peroxidase levels in the Mediterranean diet group compared to the baseline was greater than that in the low-fat diet group (p 0.05).