Envanter yönetimi ve organizasyonların etkinliği üzerindeki etkileri: ulusal petrol sahaları ve terminalleri yemek firması üzerine deneysel bir çalışma
Inventory management and impact on the effectiveness of organizations an empirical study on national oil fields and terminals catering company
  1. Tez No: 712913
  2. Yazar: FATHI LEKHDHURI.MANSOUR ALBENDAG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Stok (envanter) yönetimi, para ve süreçler üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olması nedeniyle organizasyonlarda önemli bir iştir, çünkü stok yönetimi, çalışma ve pazarlama süreçleri arasındaki bağlantıdır, dikkat edilmesi gereken bir şeydir ve iş süreçlerine uyum sağlamak için süreçlerini gelişmesine katkıda bulunur. Organizasyonun geri kalan birimleri için stok yönetiminin taşığı bu önem envanter yönetimi ve organizasyonların etkinliği konusu çalışma için seçilmiştir. Bu çalışma stok yönetiminin rolünü göstermeye çalışmayı amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca stok yönetiminin organizasyon etkinliği açısından önemini gösterme ve stok yönetiminin karşılaştığı ve faaliyetlerini sınırlayan zorlukları belirlemeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar, stok yönetiminin yapıldığı yerdeki depocıların tedarik yönetimini takibiyle işlerin daha iyi olacağını öne sürmektedir. Araştırmacı, malzeme yönetiminin adını satınalma bölümü ve müşteri bölümünü içerek şekilde değiştirilmesi ve depolama bölümünün bu iş gereği, malzemelerin doğru miktar, kalite, zaman ve fiyat ihtiyacına göre malzeme satın almak ve şirketin ihtiyacını belirmede rol üstlenmesini ve konum stoku bölümünün merkezini de içeren stok yönetimi adı altında yeni bir yönetim geliştirilmesini önermektedir..
Özet (Çeviri)
The stock management is one of the important job in organizations where it has a direct impact on money and processes, as it's the link between working and marketing processes, the thing that needs to take attention to it and improves its processes to go fit with the rest of the organization's careers, according to this importance that the stock management is do, this subject has been choose, which represented with inventory management and impact on the effectiveness of organizations.this study aimed to Trying to show the role of stock management, The ability to show the importance of stock management according to organization effectiveness and Trying to select difficulties that the stock management is faced and limiting its activity. The results have ensured that following storekeepers in locations of stock management is better that following the supply management.the researcher is recommended to Change the name of materials management to purchasing management where it's contains purchasing section and customs clearance section, and storage section is separated from it, from its work tasks buying materials according to the need of it with the right amount, quality, time and price and Develop a new management under the name of stock management including the headquarters of stock section and location stock section to select the company's need of materials under the concluded contract with it, receive it, save it, keep release it according to the planning rate of spending and control provisions on it with what ensure of spending it in the selected ways.