Anonim ortaklıklarda dış denetim
External audit in joint stock companies
- Tez No: 712929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CÜNEYT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
“Anonim Ortaklıklarda Dış Denetim”adlı tez çalışmamız dört bölümden meydana gelmektedir.“Genel Olarak Denetim, Amacı ve Türleri”başlığı altındaki ilk bölümde, denetim kavramı, denetimin amacı ve önemi, denetimin değişik açılardan sınıflandırılması konuları ile, genel olarak dış denetim ve bu denetimin amacı hususları ele alınmıştır.“Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Denetimi”nin incelendiği ikinci bölümde, kuruluş ve anasözleşme değişikliklerinde bakanlığın izin yetkisi ve bu yetkinin kapsamı, ortaklığın faaliyeti sırasındaki Bakanlık denetimi, Bakanlık komiserinin genel kuruldaki denetim yetkisi ve Bakanlığın fesih davası açma yetkisi konuları üzerinde durulmuştur.“Sicil Memurunun Denetimi”başlığını taşıyan üçüncü bölümde, sicil memurunun tescil sırasındaki denetim yetkisi, bu yetkinin kapsam ve sınırları incelenmiştir. Nihayet,“Kamu Tüzel Kişileri Tarafından Denetim Kuruluna Üye Seçilmesi”adı altında dördüncü bölümde, seçilen üyenin niteliği, üye seçilme şartları ve bu konuda genel hükümlere nazaran öngörülen istisnalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis named“External Audit in Joint Stock Companies”consists of four chapters. In the first chapter, under the heading“Inspection in General, Its Purpose and Types”, inspection concept, purpose and importance of audit, classification of audit from different perspectives. With this, the issues of external audit and the purpose of this audit in general are discussed. In the second part, in which the“Inspection of the Ministry of Industry and Trade”is examined, the establishment and The ministry's authorization and scope of this authority in the articles of association changes, the partnership's Ministry inspection during its activity, inspection authority of the Ministry commissioner in the general assembly and the Ministry's authority to file an action for termination. In the third section, titled“Inspection of the Registrar,”the registration of the registrar During the inspection, the scope and limits of this authority were examined. Finally, the name“Election of Members to the Supervisory Board by Public Legal Entities”In the fourth section, the qualifications of the elected member, the conditions of membership and the general Exceptions foreseen according to the provisions are discussed.