Antrasiklin kemoterapisinin arterial stifnes üzerine etkisi
  1. Tez No: 712928
  2. Yazar: OĞUZHAN EKREM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Hodgkin dışı lenfoma (HDL) tanısını alan hastalarda antrasiklin ile ilk karşılaşmada ve kemoterapi tedavisinin kürleri arasında arteryel stifnesdeki değişikliklerin araştırılması. Yöntem: Çalışmamıza, HDL tanısı alan ve antrasiklin kemoterapisi planlanan 10 hasta alındı. Hastaların kemoterapi öncesi bazalde, 1.kür ve 6.kür sonrası 24 saat içerisinde arteryel stifnes parametreleri aplanasyon tonometri cihazı SpygmoCor (ArtCor, Sydney, Australia) ile ölçüldü. Arteryel stifnes aortik nabız dalga velositesi (PWV) , augmentasyon indeksi ( AIx@75) ve subendokardiyal viabilite oranı (SEVR) ile değerlendirildi. Tüm hastalara kemoterapi öncesi bazalde ve 6.kür sonrası 24 saat içerisinde ekokardiyografi yapıldı. Bulgular: Antrasiklin kemoterapisinden önce ve 6.kür sonrası ekokardiyografik parametreler içinde SV sistol sonu çapında (SVSÇ) anlamlı artış (26.9±3.3 ve 29±2.5, p=0.01) , sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunda (65.5±4.8 ve 62.8±3.9, p=0.01) anlamlı azalma saptandı. Antrasiklin kemoterapi öncesi bazal, 1.kür ve 6.kür PWV değerlerinde artış eğilimi vardı ve bu artışın anlamlılık değeri p=0.053 idi. Antrasiklin kemoterapi öncesi bazal, 1.kür ve 6.kür sonrası Alx@75 değişiminin anlamlı olmadığı saptandı (p=0.76). Tedavi öncesi bazal, 1.kür ve 6.kür SEVR değerlerinde azalma eğilimi vardı ve bu azalmanın anlamlılık değeri p=0.058 idi. Sonuç: Antrasiklin kemoterapi öncesi bazal, 1.kür ve 6.kür sonrası PWV değerlerinde artış eğilimi vardı. HDL hastalarında antrasiklin kemoterapisi ile kür sağlanmasına rağmen gelişen kardiyovasküler olaylardan artmış PWV sorumlu olabilir. Bu nedenle daha çok hasta sayısının içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients, who is diagnosed Non-Hodgkin's lymphoma (NHL) disease and received anthracycline chemotherapy, investigate the changes in arterial stiffness between for the first match and after six anthracycline chemotherapy cycle Methods: We included ten patients in our study who is diagnosed Non-Hodgkin's lymphoma (NHL) disease and recieved anthracyclin chemothreaphy. Patients arterial stiffness parameters were measured by SpygmoCor applanation tonometer device (Artcore, Sydney, Australia) before chemotherapy at baseline, for the first match and after six cycle within 24 hours. Arterial stiffness parameters evaluated with aortic pulse wave velocity (PWV), augmentation index (Alx@75) and subendocardial viability ratio (SEVR). Echocardiography was performed all patients at baseline and after six cycle of chemotherapy. Results: At the end of anthracycline chemotherapy left ventricular end systolic diameter (LVESD) (26.9±3.3 ve 29±2.5, p=0.01) significantly increased and left ventricular ejection fraction (LVEF) (65.5±4.8 ve 62.8±3.9, p=0.01) significantly decreased. At the baseline and after one and six cycle of anthracycline chemotherapy PWV values had trend toward of increasing and significance value was p = 0.53 . Alx@75 values changing were not significant ( p=0.76). At the baseline and after one and six cycle of anthracycline chemotherapy SEVR values had trend toward of increasing too and significance value is p = 0.58 Conclusion: It is found that at the baseline and after one and six cycle of anthracycline chemotherapy PWV values are slightly increasing. Even though there are curable treatment of non-hodgkin's lymphoma, increased PWV may be responsible for developing cardiovascular events. Therefore, releated about this issue wide studies with more patients are needed.