Citizenship perceptions and migrant experiences of Turkish immigrants in Hungary
Macaristan'da yaşayan Türk göçmenlerin vatandaşlığa yönelik algı ve göç deneyimleri
  1. Tez No: 712965
  2. Yazar: HANDE KARS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ÇAKMAKLI İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Başbakan Viktor Orbán öncülüğünde göçmen ve Müslüman karşıtı siyasi söylemlere ev sahipliği yapan Macaristan'da Müslüman göçmen grubu olan Türkler'in aidiyet duygusu, vatandaşlık algıları ve göçmen deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma Macaristan'a ve onun liberal olmayan popülist rejimi ile Avrupa Birliği'nin liberal değerleri arasındaki konumuna odaklanan bir vaka çalışmasıdır. Bu çalışma, liberal olmayan popülist rejimin bu göçmenlerin algı ve deneyimleri üzerindeki etkisini keşfetmeye çalışmaktadır. Macaristan'da yaşayan yirmi Türk göçmen ile aidiyet, vatandaşlık ve göç alanlarındaki duyularını, algılarını ve deneyimlerini anlamak için derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın ampirik bulguları, i) Türklerin vatandaşlık algılarının, Türk vatandaşlığının milliyetçi duyguları tarafından şekillendirildiği, ii) Türklerin Macaristan'daki diğer Müslüman göçmen gruplarından ayrılan özel bir grup olduğu, iii) Orbán'ın göçmen karşıtı ve Müslüman karşıtı siyasi söylemlerinin Türk göçmenlerin durumu üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the sense of belonging, citizenship perceptions and migrant experiences of Turkish migrants in Hungary. Turks who comprise a Muslim immigrant group in Hungary which is a host country of anti-immigrant and anti-Muslim political rhetoric under the leadership of the Prime Minister Viktor Orbán. This is a case study which focuses on Hungary and its setting between the illiberal populist regime and liberal values of the European Union. This study explores the potential impact of the illiberal populist regime on the perceptions and experiences of these immigrants. Indepth interviews were conducted with twenty Turkish immigrants who live in Hungary in order to understand their perceptions and experiences in terms of belonging, citizenship and migration. The empirical findings of the research demonstrate that i) citizenship perceptions of Turks are shaped by their nationalist sentiments towards Turkish citizenship, ii) Turks are a particular group separate from other Muslim immigrant groups in Hungary, iii) Orbán's anti-immigrant and anti-Muslim political rhetoric does not have a negative impact on the experiences of Turkish immigrants in Hungary.