Öteki olmak: 1989 Bulgaristan'dan Türkiye'ye yapılan göç üzerine sosyolojik bir araştırma
Being the other: A sociological research on migration which made from Bulgaria to Turkey in 1989
- Tez No: 639127
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Göç ve göçmenlik, yüzyıllardır süreklilik arz eden olgulardır. Toplumsal değişimin anlaşılabilmesi için göç çalışmaları önemli bir yere sahiptir. Türkiye, çeşitli nedenlerle hem göç alan hem de göç veren bir ülkedir. Dış göç alımı, özellikle Balkan coğrafyasından yer alan ülkelerden oldukça fazladır. Bulgaristan'dan Türkiye'ye yaşanan göçler, Bulgaristan'ın bünyesinde barındırdığı Türk nüfus sebebiyle belli aralıklarla süreklilik göstermiştir. Bu tezde; tarihsel süreç içinde Bulgaristan'dan Türkiye'ye gerçekleşen 1989 göçü sonucu, Bulgaristan'da kalan ile Türkiye'ye göç edenlere yönelik öteki algısı ve öteki algısının küreselleşme ile dönüşümü analiz edilmeye çalışılmıştır. Göç öncesinin yanı sıra, göç sonrasında devam eden öteki olgusunun üzerinde durulmuştur. Bu çalışmadaki amaç, 1989 göçünü deneyimlemiş göçmenler özelinden yola çıkarak göçmenliğe yönelik öteki algısının sürekliliğini görünür kılmaktır. Araştırmanın verileri, Bulgaristan'da ve Türkiye'de toplam otuz kişi ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilerek elde edilmiştir. Elde edilen nitel veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Öteki olgusunu, göç öncesi ve sonrasıyla ilişkilendirmek adına; asimilasyon, entegrasyon, küreselleşme, çifte vatandaşlık gibi kavramlara yoğunlaşılmıştır. Değişen dünya düzeni içinde küreselleşmenin, göç ve göçmenlik olgularına etkisi oldukça fazladır. Küreselleşme ile birlikte göçmenlerin dünyadaki değişen konumunu anlamlandırmak adına; ulus aşırılık, ilişkiler ağı, sosyal sermaye yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Sonuç olarak; 1989 göçünü deneyimleyenlerin ve ikinci kuşak göçmenlerin, kendilerine yönelik öteki algısının devam ettiği ana vatan (Türkiye) ve köken ülke (Bulgaristan) dışında üçüncü bir alanı tercih etmesi de mümkün olmaktadır. Bu durum, göçmenliğe yönelik öteki algısının yanı sıra göçmenliğin avantajlarını görünür kılmaktadır. Ana vatan ve köken ülkede köprü görevi gören ve sınırın her iki yakasında da varlığını sürdüren göçmenler, ulus aşırı alanlarda da aktif özneler halindedir. Öteki atfı göçmenler için değişmemekle birlikte, göçmenlerin küresel dünyadaki konumu farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Migration and immigration are facts that have been going on for centuries. Migration studies have an important place in order to understand social change. Turkey is a country of both receiving immigration and emigrant for various reasons. Foreign migration intake is considerably higher, especially from countries in the Balkan geography. To migration from Bulgaria to Turkey, due to the Turkish population in Bulgaria demonstrated continuity at certain intervals. In this thesis; has tried to analyze the other perception towards migrating to Turkey and the rest in Bulgaria which occured as a result of the“1989 Migration”from Bulgaria to Turkey in the historical process with the transformation of the other perception due to globalization. In addition to pre-immigration, the other phenomenon that continued after immigration was emphasized. The aim of this study is to make the continuity of the other perception of immigration visible, based on the immigrants who have experienced 1989 migration. Research data were obtained by performing face to face meetings with a total of thirty people in Bulgaria and Turkey. The qualitative data obtained were analyzed and interpreted. In order to associate the other phenomenon with before and after migration; concepts such as assimilation, integration, globalization, dual citizenship are concentrated. Within the changing world order, the impact of globalization on immigration and immigration is very high. Along with globalization, in order to make sense of the changing position of migrants in the world; transnational extremism, relations network, and social capital approaches have been used. As a result; those who experienced the 1989 migration and second generation immigrants, besides their homeland (Turkey) and country of origin (Bulgaria) in which continued the perception of others for themselves, to choose a third area outside is also possible. This situation, makes the advantages of immigration as well as the other perception of immigration visible. Immigrants, acting as a bridge between the home country with the country of origin and continuing their existence on both sides of the border, are also active subjects in transnational areas. Although the other attribution does not change for immigrants, the position of immigrants in the global world differs.