Kronik aerobik egzersizin takayasu arteritinde kardiyopulmoner sağlamlık ve vasküler fonksiyon üzerine olası koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the potential protective effects of chronic aerobic exercise on cardiopulmonary HEALTH and vascular function in takayasu arteritis
  1. Tez No: 712964
  2. Yazar: NECLA HARMAN YERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KASIMAY ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Romatoloji, Spor, Physiology, Rheumatology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Kronik aerobik egzersiz uygulamasının Takayasu Arteriti (TA) hastalığında olası koruyucu etkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 20-55 yaş arasında 20 kadın TA hastası ve yaş ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) eşleştirilmiş 11 kadın sağlıklı kontrol dahil edilmiştir (KON). TA hastaları; egzersiz yapmayan grup (TAK, n=9) ve 12 hafta süreyle egzersiz yapan grup (TAK+Egz, n=8) olarak ayrılmışlardır. Çalışma iki aşama olarak bazal ve deney sonu ölçümleri şeklinde planlanmıştır; her iki aşamada da bütün katılımcılar antropometrik ölçümler, koşu bandı üzerinde kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET), yakın kızılötesi spektroskopisi (NIRS) ölçümü, akım aracılı dilatasyon (FMD) ölçümleri, kan örnekleri, yaşam kalitesi anketi için teste tabii tutulmuşlardır. Bazal ölçümleri alındıktan sonra TAK+Egz grubu 12 haftalık süreçte haftada 3 gün orta- yüksek şiddette zumba egzersizi yapmıştır. KON ve TAK grubu yapılandırılmış herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmamışlardır. Bulgular ve Sonuç: Gruplar yaş, BKİ, vücut yağ oranları açısından deney sonu ve bazal ölçümler açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the possible protective effect of chronic aerobic exercise in Takayasu's Arteritis (TA) disease. Material & Methods: Twenty female TA patients aged 20-55 years and 11 female healthy controls were included in the study (CON). TA patients were divided into the group that non-exercise (TAK, n=9) and the group that exercised for 12 weeks (TAK+Exe, n=8). The study was planned as baseline and post-experimental measurements in two phases; at both stages, all participants were tested for anthropometric measurements, cardiopulmonary exercise test on a treadmill (CPET), near-infrared spectroscopy (NIRS) measurements, changes in flow-mediated dilatation (FMD), blood samples, quality of life questionnaire. After the basal measurements TAK+Exe group did medium-high-intensity Zumba exercise 3 days a week for a period of 12 weeks. Results and Conclusion: The groups were similar in terms of age, BMI, body fat ratios at the end of the experiment and at baseline measurements.