Hanbeliyye'nin Muattıla tanımlaması
Definition of Hanbaliyya Muattıla
  1. Tez No: 712985
  2. Yazar: MEHMET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İslâm düşünce tarihinde Cehmiyye ile gündeme gelen Allah'ın sıfatlarını inkâr etme eğilimi, Mu'tezile ile birlikte uç noktaya ulaşmıştır. Selef döneminde karşılaşılmayan bu düşünce biçimi, mezhepler tarafından tepki ile karşılanmıştır. Bu duruma karşı en sert tepkiyi ortaya koyanların başında Hanbelî mezhebi mensupları gelmektedir. Bunun sebebi, mezhebin kurucusu Ahmed b. Hanbel'in Mihne olaylarında maruz kaldığı kötü muameledir. Ahmed b. Hanbel ve takipçileri, Allah'ın sıfatlarını inkâr etme düşüncesine karşı çıkmış ve bu yönde büyük bir reddiye geleneği oluşturmuşlardır. Başta Cehmiyye ve Mu'tezile ile kayıtlı olan bu reddiyeler, daha sonra Ehl-i Sünnet kelâmcılarını da içerisine alacak biçimde genişlemiştir. Yalnızca, Allah'ın sıfatlarını inkâr edenler için değil, Allah'ın herhangi bir isim veya sıfatını selef düşüncesinin aksine kabul eden kimseler için de“muattıla”kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Hanbelî âlimlerin Muattıla ile kimi ve neyi kastettiği üzerinde durulmuş; Hanbelî âlimlerinin başvurdukları ölçütlerin, mahiyet ve kapsamı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tendency to deny the attributes of Allah, which came to the fore with the Jahmiyya in the history of islamic thought, reached its extreme with Mu'tazila. This belief, which was not encountered in the predecessor period, was met with reaction by the sects. The Hanbali sect was one of those who showed this reaction most harshly. The reason fort his is that the founding imam of the sect, Ahmad b. Hanbal's treatment during the mihna events. Ahmad b. Hanbal and his followers, who will come later, opposed the idea of denying the attributes of Allah and created a great tradition of rejection in this direction. These refutations, which were registered with the Jahmiyya and Mu'tazila at first, were later expanded to include the thologians of the Ahl as-Sunnah.