Dijital görselleştirme araçlarının mimari cephe tasarımına etkisi
Effect of digital visualization tools on architectural facade design
- Tez No: 712983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASENA KUMSAL ŞEN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mimarlık disiplininde görselleştirmenin kullanımı, mimarlık tarihi kadar uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Mimarlıkta fikrin ifade edilmesi görsel yöntemlere dayanmakta ve görselleştirme teknikleri ile sağlanmaktadır. Son yıllarda bilgisayar, iletişim ve enformasyon alanındaki gelişmeler doğrultusunda, mimarlık alanında da dijital görselleştirme araç ve yöntemlerinin kullanımı artmıştır. Dijital görselleştirme yöntemleri analog yöntemler ile kıyaslandığında tasarımcılara birçok avantaj sağlamaktadır. Dijital görselleştirme tekniklerinin mimarideki en önemli kullanım alanlarında birisi de cephe tasarımlarıdır. Doğru tasarlanmış bir cephe yalnızca kendisi ve çevresi için değil, kent kimliğine katkı bağlamında da önem arz etmektedir. Fakat günümüzde cephe tasarımında kullanılan dijital görselleştirme tekniklerinin tasarımın hangi aşamasında, hangi amaçla kullanıldığı, yeterliliği ve bu teknikler kullanılarak uygulanan cephelerin kent kimliğine etkisi hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırmanın amacı dijital görselleştirme tekniklerini sistematik bir şekilde inceleyerek, tasarımcılar aracılığıyla bu araçların mimari cephe tasarımına etkilerini çözümlemektir. Aynı zamanda tasarım aşamasında kullanılan dijital görselleştirme tekniklerinin tasarım sürecinin hangi aşamasında kullanıldığını, tasarıma etki oranını tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu yöntemler ile ortaya çıkarılan cephe tasarımlarının kent kimliğine katkısı da araştırma kapsamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The use of visualization in the discipline of architecture dates back as long as the history of architecture. Expression of ideas in architecture is based on visual methods and is provided by visualization techniques. In recent years, in line with the developments in the field of computers, communication and information, the use of digital visualization tools and methods in the field of architecture has increased. Digital visualization methods provide many advantages to designers when compared to analog methods. One of the elements of digital visualization techniques in architecture is one of the personnel and one of the façades. On the right front, it is not only for himself and his surroundings, but also for his identity. However, there are not enough studies on the adequacy and adequacy of the technical design used in the technical design throughout the country and the city used in the preliminary design of these techniques. The aim of this research is to analyze the effects of these tools on the architectural facade design through the designers by systematically examining the digital visualization techniques. At the same time, it is aimed to determine at which stage of the design process the digital visualization techniques used in the design phase are used and the rate of impact on the design. The contribution of the facade designs revealed by these methods to the urban identity will also be examined within the scope of the research.