Karaciğer nakli olan çocuklara uygulanan terapötik dokunma ve müzik dinletisinin uykularına etkisi
The effect of therapeutic touch and music rest on sleeping applied to children with liver transplantation
  1. Tez No: 712990
  2. Yazar: MAKSUDE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma terapötik dokunma ve müzik dinletisinin karaciğer nakli olan çocukların uykuları üzerindeki etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmanın verileri Şubat 2021- Kasım 2021 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü pediatri kliniğinde toplanmıştır. Çalışma terapötik dokunma (25) ve müzik dinletisi (25) gruplarına alınan 50 hasta ile tamamlanmıştır. Terapötik dokunma ve müzik dinletisi uygulamaları üç gün arka arkaya, günde 1 defa ve 15-20dk şeklinde uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası çocukların 24 saatlik uykuları aktigrafi ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kolmogorov-Smirnov ve Wilcoxon Eşlenik Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of therapeutic touch and music rest on the sleep of children with liver transplantation. Material and Method: The data of the study were collected at Inönü University Turgut Özal Medical Center Liver Institute pediatric clinic between February 2021 and November 2021. The study was completed with 50 patients included in the therapeutic touch (25) and music rest (25) groups. Therapeutic touch and music rest applications were applied for three consecutive days, once a day and for 15-20 minutes. Before and after the application, the 24-hour sleep of the children was evaluated with actigraphy. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kolmogorov-Smirnov, and Wilcoxon Signed Test were used to evaluate the data.