Trump and Biden approach differences in Turkish-American relations
Türk-Amerikan ilişkilerinde Trump ve Biden yaklaşım farklılıkları
  1. Tez No: 713010
  2. Yazar: GİZEM KURTKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde Türk-Amerikan ilişkilerinde 45. ve 46. başkan olan Donald Trump ve Joe Biden'ın iç siyaset, dış siyaset, Türkiye ile ilişkileri, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi, ve başkanlık süreçlerinde Türkiye ve Amerika arasında yaşanan krizleri incelenmiştir. İki amerikan başkanının farklı konjüktürlerdeki siyasi, diplomatik ve ekonomik bakış açıları ve yaklaşım farklılıkları analiz edilmiştir. Donald Trump ve Joe Biden'ın uluslararası söylemlerinin Türk siyasetinde yarattığı etkiler ve iki ülke arasındaki gerilimlerin getirdiği diplomatik krizler ve çözümlerinin incelenmesi uluslararası ilişkiler bilim dalına katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 45th and 46th presidents Donald Trump and Joe Biden's domestic politics, foreign policy, relations with Turkey, the economy of the United States of America, and the crises between Turkey and the United States during the presidential processes are examined in Turkish-American relations. The political, diplomatic and economic perspectives and differences of approach of the two American presidents in different conjunctures were analyzed. The effects of Donald Trump and Joe Biden's international discourses on Turkish politics and the analysis of diplomatic crises and solutions brought about by tensions between the two countries aimed to contribute to the field of international relations.