11 eylül 2001 saldırıları sonrasında rıza ve tahakküm arasındaki ABD dış politikasının analizi
Analysis of US foreign policy between consent and domination after the september 11, 2001 attacks
  1. Tez No: 973052
  2. Yazar: TANER GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
11 Eylül 2001'deki terör saldırıları, ABD dış politikası ve uluslararası ilişkilerde önemli bir dönüşüm sürecini tetiklemiştir. Bush Yönetimi bu saldırılara tepki olarak“küresel teröre”karşı uluslararası aktörlere“ya bizimlesiniz ya da bize karşısınız”şeklinde bir mesaj vermiştir. Bu yaklaşım Soğuk Savaş döneminin“çevreleme”ve“caydırıcılık”odaklı politikalarından saparak“Bush Doktrini”doğrultusunda daha önce uluslararası hukukta görülmemiş“ön alma”ve“önleme”gibi ilkeleri gündeme getirmiştir. Askeri gücü öne çıkaran bu yaklaşım realist teorideki güç odaklı siyaseti net bir şekilde ortaya koymuştur. Obama Dönemi'yle birlikte ABD dış politikası daha ılımlı bir hal almıştır. Obama, Bush Dönemi'nin realist; güç temelli, tek taraflı, saldırgan ve işbirliğinden uzak politikaların yerine, liberal; ılımlı, işbirliğine ve diplomasiye dayalı, uluslararası kurumlar ve hukuka değer veren politikalar benimseyerek ABD'nin olumsuz imajını düzeltmeye çalışmıştır. Trump ise dış politikada Bush Dönemi'nde olduğu gibi tahakküme dayalı, tek taraflı, kurumları yok sayan bir anlayış inşa etmiştir. Bu dönemde geçmiş dönemde uygulamaya konan liberal ılımlı politikaların yerini güç dengesi ve sıfır toplamlı oyun anlayışına dayalı,“ilkeli”bir realist dış politika almıştır. Biden ise Trump'ın izlediği yalnızlaştırıcı politikalardan uzaklaşarak Obama Dönemi'nde hâkim olan diyalog, uzlaşı ve çok taraflı müttefiklik ilişkilerine dayanan ''rızaya dayalı'' anlayışı tekrar hayata geçirerek ABD'nin küresel imajını yeniden inşa etmeye çalışmıştır. Sonuç olarak 11 Eylül sonrası ABD dış politikası Cumhuriyetçi ve Demokrat başkanlar döneminde“tahakküm”ve“rıza”temelli farklı dış politika stratejileriyle şekillenmiştir. Bu çalışma 11 Eylül sonrası dönemi lider odaklı karşılaştırmalı bir analizle ele alarak ABD'nin dış politikalarındaki değişimi ve küresel hegemonyanın evrimini literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak incelemiştir.
Özet (Çeviri)
The terrorist attacks on September 11, 2001, triggered a significant transformation in U.S. foreign policy and international relations. In response to these attacks, the Bush administration issued a clear message to international actors:“you are either with us or against us”in the fight against“global terrorism.”This approach marked a departure from the Cold War-era policies of“containment”and“deterrence,”and, under the“Bush Doctrine,”introduced previously unseen principles in international law, such as“preemption”and“prevention.”This military-centric approach clearly exemplified power-based politics in realist theory. With the Obama administration, U.S. foreign policy took a more moderate turn. Obama sought to replace the realist, power-based, unilateral, aggressive, and cooperation-averse policies of the Bush era with liberal, moderate, cooperative, diplomacy-driven policies that valued international institutions and law, aiming to repair the negative image of the U.S. Trump, however, reintroduced a preemption-based, unilateral, institution-dismissing approach similar to the Bush administration. During this period, the liberal and moderate policies of previous administrations were replaced with a“principled”realist foreign policy grounded in power balances and zero-sum games. Biden, moving away from Trump's isolating policies, sought to rebuild the U.S.'s global image by reinstating a“consent-based”approach grounded in dialogue, compromise, and multilateral alliances, which had been dominant during the Obama era. Consequently, post-9/11 U.S. foreign policy has been shaped by“coercion”and“consent”-based strategies under Republican and Democratic presidencies. This study examines the changes in U.S. foreign policy and the evolution of global hegemony in the post-9/11 period through a leader-centered comparative analysis, offering a unique perspective compared to other works in the literature.