İntrapartum dönemde kanıta dayalı uygulamalar doğrultusunda sunulan destekleyici hemşirelik bakımının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of supporting nursing care provided in line with evidence-based practices during intrapartum period
- Tez No: 713011
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE YANIKKEREM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Amaç: Araştırma, intrapartum dönemde kanıta dayalı uygulamalar doğrultusunda sunulan destekleyici hemşirelik bakımının etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü ve deneysel olarak yürütülen bu çalışma, Eylül 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında Balıkesir ilinde bir kamu hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini (deney=52, kontrol=52) 104 gebe oluşturmuştur. Deney ve kontrol grupları gebelerin yaş grubu, eğitim durumu, beden kitle indeksi, doğum ve gebelik sayısı ile doğum öncesi hazırlık sınıflarına katılma durumu göz önüne alınarak eşleştirilmiştir. İntrapartum dönemde deney grubunda gebelere destekleyici hemşirelik bakımı kontrol grubunda olan gebelere rutin hemşirelik bakımı verilmiştir. Verilerin toplanmasında gebenin tanıtıcı özellikleri soru formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği (VAS) ve ağrı diyagramı doğum eylemi ve doğum sonu değerlendirme formu kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubunda yer alan gebelerin sosyodemografik ve obstetrik özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. İntrapartum dönemde doğum ünitesine başvuruda deney ve kontrol grubundaki kadınların Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Deney grubundaki gebelerin latent, aktif ve geçiş fazında destekleyici hemşirelik bakımı öncesi ve sonrası Durumluk Kaygı Ölçeği ve VAS puan ortalamaları kontrol grubundaki gebelere göre istatistiksel anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,000).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research was to examine the effect of supportive nursing care provided in line with evidence-based practices during the intrapartum period. Materials and Methods: This randomized-controlled and experimental study was carried out in a public hospital in the province of Balıkesir, from September 2021 to February 2021. The sample of the study (experimental: 52, control: 52) consisted of 104 pregnant women. Experimental and control groups were matched considering the age group, education level, body mass index, number of births and pregnancies, and participation in prenatal preparation classes. During the intrapartum period, the pregnants in the experimental group were given supportive nursing care and the pregnants in the control group were given routine nursing care. The descriptive characteristics of the pregnant questionnaire, the State Anxiety Scale, the Visual Comparison Scale (VAS), and the pain diagram, labor and postpartum evaluation form were used to collect the data. Results: No statistically significant difference was found in terms of sociodemographic and obstetric characteristics of pregnant women in the experimental and control groups. There was no statistical difference between the State Anxiety Scale mean scores of the women in the experimental and control groups at admission to the delivery unit during the intrapartum period (p>0.05).