Tersanelerde meydana gelen kazaların analizi
Analysis of accidents occuring in shipyards
  1. Tez No: 713026
  2. Yazar: BÜŞRA MİNE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gemi inşa sanayii üretim, istihdam, ülkemizi temsil konusunda kıymetli sektörlerimiz arasında yer almakta ve bünyesinde birçok mühendislik dallarını barındırmaktadır. Tersaneler ekonomik olarak yabancı ülke bandıralı gemilere yapılan çalışmalarla ülke kasasına önemli katkı sağlamaktadır. Yoğun bir iş temposuna sahip olan sanayii kolu iş güvenliği tehlike sınıflandırmasında çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. İstihdamı ve birden fazla mesleği bir arada barındıran gemi inşa sektörü iş kazalarında ve iş kazaları sonucu ölüm oranlarında en ön sıralarda yer almaktadır. Her meslek için önemli olan iş sağlığı ve güvenliği bu sektör için de önem arz etmektedir. Yapılan çalışmadaki esas amaç tersane sektöründe oluşan kazaların önüne geçmek ve bu sektörde fiilen görev yapan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olan meslektaşlarıma yol gösterebilecek bir çalışma hazırlamaktır. Çalışmada tersane özelinde 97 tane kazalar incelenerek istatistikler sonucu en yüksek sebeplerden olan malzeme düşmesinden kaynaklı kazalar olduğu saptanmıştır. Malzeme düşmesinden kaynaklı kazaların kök neden analizi Ishıkawa yöntemiyle kazaların sebeplerinin neler olabileceğine dair saptamalarda bulunulmuştur. Bu saptamalar yapılırken risk değerlendirmenin en önemli adımı iş kazalarını meydana getiren hisse sahipleridir. Buradaki hissedarlar; işveren- alt işveren, çalışanlar iş güvenliği uzmanları, çalışan temsilcileri ve kazazedelerdir. Ayrıca öncesinde meydana gelen iş kazalarını incelemek risk değerlendirmesine önemli katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada tersanelerde meydana gelmiş iş kazaları incelenmiş ve tezime konu olan tersanede son bir yılda gerçekleşmiş iş kaza verileri incelenerek bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The shipbuilding industry is among our valuable sectors in terms of production, employment, and representation of our country and includes many engineering branches. It also contributes to the country's economy with a significant amount of foreign currency inflow. The industrial branch, which has an intense work tempo, is in the very dangerous class in the occupational safety hazard classification. The shipbuilding industry, which combines employment and more than one profession, is at the forefront of work accidents and death rates as a result of work accidents. Occupational safety and health, which is important for every profession, is also important for this sector. In this study, it is aimed to reduce the number of occupational accidents in shipyards and to sign a study that serves as a guide to occupational safety and health experts working in the field. In this study, 97 accidents in the shipyard were examined and it was determined that there were accidents caused by material fall, which is one of the highest reasons as a result of statistic. Root cause analysis of the accidents caused by material fall has been determined by the Ishikawa method about the causes of the accidents. While making these determinations, the most important step of risk assessment is the shareholders who cause occupational accidents. The shareholders here are; employer-subcontractor, employees are occupational safety experts, employee representatives and casualties. In addition, examining the work accidents that occurred before it makes an important contribution to the risk assessment. In this study, the work accidents that occurred in the shipyards were examined and this study was prepared by examining the work accident data that took place in the last year in the shipyard, which is the subject of my thesis.