Hastane çalışanlarında etik liderlik algısının çalışan sesliliği ve psikolojik güçlendirme üzerine etkisi
The effect of ethical leadership perception on employee voice and psychological empowerment in hospital employees
  1. Tez No: 713030
  2. Yazar: ESİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hastaneler, toplumun sağlık düzeyini artırmaya ve korumaya yönelik hizmet sunan kuruluşlardır. Bu hizmetlerin insan hayatıyla doğrudan ilişkili olması, sunulan hizmetlerin ne derece önemli olduğunu ifade etmektedir. Sağlık hizmetleri sunumunda en büyük görev, hastane çalışanları ve hastane yöneticilerine düşmektedir. Hastane çalışanlarının liderleri ile olan ilişkileri, işleri ile ilgili psikolojik yönden güçlü hissetmeleri, bilgi ve fikirlerini paylaşabilmeleri, karşılaştıkları sorunları liderlerine iletmeleri sağlık hizmetlerinde süreç yönetimi için büyük önem taşımaktadır. Araştırma bu noktadan hareketle; hastane çalışanlarında etik liderlik algısının çalışan sesliliği ve psikolojik güçlendirme üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir Devlet Hastanesi'nde bulunan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 406 hastane çalışanına ulaşılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplamı aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket formunda; Brown ve diğerleri (2005) tarafından geliştirilen ve Tuna, Bircan ve Yeşiltaş (2012) tarafından Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirliğinin saptandığı“Etik Liderlik Ölçeği”, VanDyne ve LePine (1998) tarafından geliştirilen ve Arslan ve Yener (2016) tarafından Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirliğinin saptandığı“Çalışan Sesliliği Ölçeği”, Spreitzer (1995) tarafından geliştirilen ve Sürgevil, Tolay ve Topoyan (2013) tarafından Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirliğinin saptandığı“Psikolojik Güçlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Hastane çalışanlarında etik liderlik algısının çalışan sesliliği ve psikolojik güçlendirme üzerine etkisi regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, etik liderlik algısının çalışan sesliliği davranışları üzerinde etkili olduğu ve çalışan sesliliğini artırdığı sonucu elde edilmiştir. Bunun yanında, etik liderlik algısının psikolojik güçlendirme üzerinde etkili olduğu ve psikolojik güçlendirmeyi arttırdığı sonucu elde edilmiştir. Ayrıca etik liderlik algısı, çalışan sesliliği ve psikolojik güçlendirme alt boyutları demografik değişkenlere göre karşılaştırılmış ve bazı değişkenlerde farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitals are organizations that provide services aimed at improving and maintaining the health level of the community. The fact that these services are directly related to human life means the importance of the services provided. The greatest task in the provision of medical services falls on hospital employees and hospital administrators. It is of great importance for health care process management that hospital employees feel strong psychologically about their relationships with their leaders, their jobs, that they can share their knowledge and ideas, and that they communicate the problems they face to their leaders. Based on this point, the research aims to examine the effect of ethical leadership on employee voice and psychological empowerment in hospital employees. The universe of the research is composed of employees who are located in a Public Hospital affiliated to the Izmir Provincial Health Directorate. Within the scope of the research, 406 hospital employees were reached. Quantitative research method was used in the research. The survey technique was used as a data collection tool the Questionnaire form contains the“Ethical Leadership Scale”developed by Brown et al. (2005) and conducted by Tuna, Bircan and Yeşiltaş (2012) for the analysis of validity and reliability in Turkey;“Employee Voice Scale”developed by VanDyne and LePine (1998) and conducted by Arslan and Yener (2016) for the analysis of validity and reliability in Turkey;“Psychological Empowerment Scale”developed by Spreitzer (1995) and conducted by Sürgevil, Tolay and Topoyan (2013) for the analysis of validity and reliability in Turkey. The effect of ethical leadership perception on employee voice and psychological empowerment in hospital employees was examined by regression analysis. According to the results of the research, it has been concluded that ethical leadership perception has an effect on employee voice behaviors and increases employee voice. In addition, it has been concluded that the perception of ethical leadership has an effect on psychological empowerment and increases psychological empowerment. In addition, the sub-dimensions of ethical leadership perception, employee voice and psychological empowerment were compared according to demographic variables and differences were found in some variables.