Tarım işçilerinin tarımsal faaliyetleri esnasında karşılaştıkları tehlike ve risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Examining the dangers and risks faced by agricultural workers during their agricultural activities in terms of occupational health and safety
- Tez No: 713031
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, İlk ve Acil Yardım, Veterinary Medicine, Agriculture, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Üretim sürecinin ve özellikle tarımsal üretim sürecinin sürdürülebilirliği, insanların hayatlarını sürdürebilmeleri anlamında oldukça önemli olmaktadır. Tarımsal üretimde görülen çeşitlilik aynı zamanda bu sektörde çalışan işçilerin karşılaşacakları tehlike ve risklerin de artmasına neden olmaktadır. Bunlar; tarımsal faaliyetlerin doğa koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilmesi, düşük ücret, mevsimin önemi, gelir istikrarsızlığı gibi faktörlerdir. Tarım işçileri bu tehlike ve riskler karşısında ne yazık ki çoğu zaman savunmasızdır. Fakat tarım sektöründe çalışan bireylerin bu haktan yararlanmaları diğer çalışma gruplarına nazaran daha zordur. Çünkü çalışma şekli ve dönemi itibari ile sosyal güvenlik içerisinde yer alan son grup olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği hususunda atılacak her türlü adım yaşamsal öneme sahiptir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda çalışan sayısının bir ya da daha fazla olduğu bütün işletmeleri kapsayıcı bir niteliği bulunmaktadır. Bu kanunla birlikte tarım, orman ve su ürünleri gibi tarımsal ve hayvansal üretime doğrudan etki eden sektörleri de içeren kapsayıcı bir niteliğe sahip olmuştur. İlgili kanunda yer alan uygulamaların büyük bir kısmı tarım sektöründe uygulamak oldukça zordur. Bu durumun en temel nedeni de tarımda kayıt dışı istihdamın ve kendi nam ve hesabına çalışan küçük aile işletmelerin çok fazla olmasıdır. Bu nedenle tarım çalışanlarında görülen tehlike ve riskler belirlenirken bazı sorunlar yaşanabilir. Bu çalışmanın amacı tarım işlerinde çalışan tarım işçilerinin yaptıkları iş kapsamında karşılaşabilecekleri tehlike ve risklerin neler olduğu, alınan önlemleri ve olası sonuçlarını belirlemek olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The sustainability of production, especially agricultural production, is important for people to sustain their lives. The diversity in agricultural production can also lead to increased dangers and risks faced by agricultural workers and even more intense risks than other sectors. The main reason for this situation is that agricultural activities are carried out depending on natural conditions, low wages, importance of the season, income instability can be realized due to many reasons. However, it is more difficult for individuals working in the agricultural sector to enjoy this right than other working groups. Because it can be considered as the last group in social security as a result of the way it works and the period. The agricultural sector carries many dangers and risks in itself. Therefore, any steps to be taken in terms of occupational health and safety are vital. In the Occupational Health and Safety Law No. 6331, all enterprises where the number of employees is one or more have an inclusive quality. With this law, it has an inclusive quality, including sectors that have a direct impact on agricultural and animal production, such as agriculture, forestry and aquaculture. Most of the applications contained in the relevant law are very difficult to implement in the agricultural sector. The main reason for this situation is that there is a lot of informal employment in agriculture and small family businesses working in their own name and account. Therefore, some problems may occur when determining the dangers and risks seen in agricultural workers. The aim of this study can be expressed as determining what the dangers and risks that agricultural workers working in agricultural work may face within the scope of their work, the measures taken and their possible consequences.