1899'dan günümüze Sudan: Postkolonyalizm perspektifinde bir analiz
Sudan from 1899 to the present: An analysis in the perspective of postcolonialism
  1. Tez No: 713032
  2. Yazar: ÖMER FARUK SERTEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATATORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Postkolonyalizm; birçok disiplinde sömürgecilik, yeni sömürgecilik ve emperyalizme karşı verilen fikri mücadelelerin bütünüdür. Sömürü ve tahakküme karşı ortaya çıkan düşünce akımıdır. Postkolonyal özne ile postkolonyal nesne arasındaki ilişkiyi tartışır ve postkolonyal nesnelerin var oluş mücadelesini ifade eder. Sudan, 20. yy.'da yaklaşık altmış yıllık bir süre zarfında İngiliz sömürgeciliği altında yönetilmiştir. İngiliz sömürgeciliğinin zihni altyapısını yansıtan söylemlerle sömürgeleştirilmiştir. Bu süreçte uygulanan sömürgeci politikaların etkileri, Sudan'ın bağımsızlığının ilan edilmesinden sonrasına kadar uzanmıştır. Sudan, 20. yy.'ın ikinci yarısı ve 21.yy'ın ilk çeyreğinde ise Amerikan emperyalizminin etkisi altına girmiştir. Bu etki, farklı kavramlar ve söylemleri barındırsa da İngiliz sömürgeciliğiyle aynı amacı taşımaktadır. Bu çalışma, Sudan'ın İngiliz sömürgeciliği ve Amerikan emperyalizmi altındaki postkolonyal durumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda Sudan'ın uluslararası ilişkilerde ne derece bağımsız olduğunu sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Postcolonialism; it is the whole of the intellectual struggles against colonialism, neo-colonialism and imperialism in many disciplines. It is the current of thought that emerges against exploitation and domination. Discusses the relationship between postcolonial subject and postcolonial object and expresses the struggle for existence of postcolonial objects. Sudan was ruled under British colonialism for a period of about sixty years in the 20th century. It has been colonized with discourses reflecting the mental infrastructure of British colonialism. The effects of the colonial policies implemented in this process extended until after the declaration of independence of Sudan. Sudan came under the influence of American imperialism in the second half of the 20th century and the first quarter of the 21st century. Although this effect contains different concepts and discourses, it has the same purpose as British colonialism. This study aims to examine the postcolonial situation of Sudan under British colonialism and American imperialism. It also questions how independent Sudan is in international relations.