Avrupa Parlamentosunun 1915 Olayları'na yaklaşımı ve bunun Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine etkisi
Approach of the European Parliament to the 1915 Events and its effect on Turkey's membership process to the European Union
  1. Tez No: 713060
  2. Yazar: ESMA FATMA AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Batılılar tarafından çokça dile getirilen sözde soykırımın Türkiye tarafından kabul edilmesi istenmektedir. Nitekim Ermenilerin hissettiği göreceli mahrumiyetin bir sonucu olarak soykırım savı, konunun 1965 yılında uluslararasılaşması ile sonraki yıllarda Avrupa Parlamentosunda da kabul gördü. Bu çerçevede 1915 Olayları'nın AP'deki yansımalarını ortaya koyabilmek amacıyla çalışmanın kapsamını, 4.-9. dönem Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin sorduğu yazılı yanıt soruları oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, kuramsal açıdan göreceli mahrumiyet üzerinden okuma yapmak suretiyle, 1915 Olayları'nı, hem kendi içerisinde hem de Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde yazılı yanıt soruları bağlamında değerlendirerek farklı bir bakış açısı sunabilmektir. Durum çalışması yöntemi kullanılan bu çalışmada, AP milletvekillerinin 1915 Olayları konusunda Konsey Başkanı'na, Konsey'e, Avrupa Komisyonuna, AK Başkan Yardımcısı/Yüksek Temsilcisi'ne sordukları sorular ile AP'nin, bu sorulara verilen yanıtlarla da AB'nin görüşü yansıtıldı.
Özet (Çeviri)
Turkey is asked to accept the so-called genocide, which is frequently mentioned by Westerns. Thus, genocide, which is the result of the relative deprivation felt by the Armenians, was also accepted by the European Parliament in the following years with the internationalization of the problem in 1965. In this context, the scope of this study consists of asked questions for written answers by the 4th-9th term EP deputies in order to reveal the reflections of the 1915 Events in the European Parliament. The aim of this study is to present a different perspective by means of reading on relative deprivation in terms of theoretical, and by evaluating 1915 Events in the context of questions for written answers both in itself and in the European Union membership process. In this study, in which the case study method was used, the views of the EP with the questions asked by the EP deputies to the President of the European Council, the Council, European Commission, and Vice President of the EC/High Representative on this issue, and the EU with the answers given to these questions were reflected.