Investigation of the relationship between students' problem solving and conceptual understanding of electricity
Öğrencilerin elektriği kavramsal olarak anlaması ve problem çözmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 713059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VALERİE K. OTERO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Colorado at Boulder
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin nitel problem çözmeleri ile kavramsal olarak elektriği anlamaları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Analiz için veriler, grup problem çözme oturumlarının gözlemlerinden, ev ödevlerinden ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden toplanmıştır. Altı lisans öğrencisinin verileri nitel araştırma yöntemleriyle analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin, araçları (bilgisayar simülasyonları ve formüller gibi) birbirinden farklı kullandıkları ve elektrik gösterimleri için farklı düzeylerde yorumlar yaptıkları görülmüştür. Sonuç olarak her öğrencinin farklı problem çözme stratejileri kullandığı görülmüştür. Öğrenciler, elektrik kavramlarına ilişkin geniş bir anlayış düzeyine sahip oldukları ve öğrencilerin kavramsal anlamalarının ve problem çözme stratejilerinin birbiriyle yakından ilişkili olduğu bulunmuştur. Tek bir çözüme ulaşmak için temsillerin üst düzey yorumlarını yapmak için birden fazla araç kullanma eğiliminde olan öğrenciler, çözüme ulaşmak için düşük düzeyde yorumlamalar yapmak için araçları kullanma eğiliminde olan öğrencilere göre daha yüksek düzeyde bir anlayış sergilediler. Bu çalışma, kavramsal anlama ile problem çözme stratejileri arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin nicel problem çözme konusundaki mevcut araştırma sonuçlarına benzer şekilde, öğrencilerin problemin arkasındaki kavramları tam olarak anlamadan bazı problemlere doğru cevaplar verebildikleri bulunmuştur. Ancak bazı problemlerde öğrencinin doğru cevaba ulaşabilmesi için kavramsal bir anlayışa ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmanın bir çıktısı da, yüksek düzeyde kavramsal anlayışı yakalamak için nitel soruların dikkatli seçiminin gerekli olduğudur. Ek olarak, bazı problem çözme davranışı gösteren öğrencilerin kavramsal anlaması, problem çözme stratejileri ve kullandıkları araçlar üzerinde düşünmelerine yardımcı olabilecek etkinlikler veya görevlerle geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between students' qualitative problem solving and conceptual understanding of electricity. For the analysis, data were collected from observations of group problem solving, from their homework artifacts, and from semi- structured interviews. The data for six undergraduate students were analyzed by qualitative research methods. The students in the study were found to use tools (such as computer simulations and formulas) differently from one another, and they made different levels of interpretations for the electricity representations. Consequently each student had different problem solving strategies. The students exhibited a wide range of levels of understanding of the electricity concepts. It was found that students' conceptual understandings and their problem solving strategies were closely linked with one another. The students, who tended to use multiple tools to make high level interpretations of representations to arrive at a single solution, exhibited a higher level of understanding than the students who tended to use tools to make low level interpretations to reach a solution. This study demonstrates a relationship between conceptual understanding and problem solving strategies. Similar to the results of the existing research on students' quantitative problem solving, it was found that students were able to give correct answers to some problems without fully understanding the concepts behind the problem. However, some problems required a conceptual understanding in order for a student to arrive at a correct answer. An implication of this study is that careful selection of qualitative questions is necessary for capturing high levels of conceptual understanding. Additionally, conceptual understanding among some types of problem solvers can be improved by activities or tasks that can help them reflect on their problem solving strategies and the tools they use.