Knowledge exchange patterns in ESPN's fastbreak community
ESPN fastbreak topluluğundaki bilgi alışverişi desenleri
- Tez No: 713069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BRIAN K. SMITH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Pennsylvania State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Fantastik sporlar, özellikle internetin“niş bir hobi”olmaktan çıkıp“dünya çapındaki spor hayranları için popüler bir dolaylı deneyim”haline gelmesiyle birlikte, son on yılda artan bir popülerlik kazandı. Fantastik spor tutkunlarıyla yapılan anketler; arkadaşlıklar kurmak ve sürdürmek, eğlenmek, başkalarıyla rekabet etmek ve mevcut spor tutkularını geliştirmek için zamanlarını ve enerjilerini bu oyunlara adadıklarını gösteriyor. Oyuncular genellikle takım sahibi/menajer olarak hareket eder ve gerçek spor müsabakalarından önce profesyonel sporculardan oluşan bir havuzdan kendi fantastik takımlarını kurarlar. Oyuncular seçimlerini yaparken genellikle bilgi alışverişinde bulunurlar ve seçimlerini diğer oyuncularla çevrimiçi mesaj panolarında tartışırlar. Ortak bir ilgi alanı etrafında toplanarak, bilgi alışverişinin yanı sıra diğer hayran etkinliklerine katılarak ve sosyo-duygusal ilişkiler ve dostluklar kuran hayran kültürüne gömülü oyuncular, çevrimiçi bir hayran topluluğunun üyesi olurlar. ESPN'in FastBreak fantazi basketbolu bağlamını kullanan bu çalışma, fantazi basketbol gibi günlük bir bağlamda göründükleri şekliyle oyuncular tarafından kadro seçimlerinde kullanılan bilgi alışverişi modellerini keşfetmeyi amaçlıyor. Amaçlı örneklemenin kullanıldığı bütünsel ve doğalcı bir tek vaka çalışmasında, ESPN'in FastBreak tartışma panolarından 2006 ve 2008 basketbol sezonları arasındaki iki yıllık tartışma verileri toplandı ve analiz edildi. Veri analizi için açık kodlama yaklaşımı kullanıldı ve veri analizi, FastBreak topluluğu içinde farklı bilgi alışverişi özelliklerini ve kalıplarını ortaya çıkaran 5 ana tema, 70 kategori ve alt kategori için 75 etiketin keşfedilmesiyle sonuçlandı. Bulgular, bilgi alışverişi kalıplarının sınırlı bir küme oluşturmadığını ortaya koydu. Ayrıca, çalışma, bilgi alışverişinin kasıtlı veya tesadüfi olabileceğini, ancak her zaman karşılıklı ve işteş olduğunu gösterdi. Son olarak, bilgi alışverişinin sosyal boşlukta gerçekleşmediği, sosyal bağlamda ve FastBreak'i çevreleyen çevrimiçi hayran topluluğu kültüründe yerleşik olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Fantasy sports gained an increased popularity over the last decade, especially with the advent of Internet, which shifted it from being a“niche hobby”to a“popular vicarious experience for sports fans worldwide.”Surveys of fantasy sports players suggest that they commit their time and energy to these games to make and maintain friendships, have fun, compete with others and enhance their existing passion for sports. Players generally act as team owners/general managers and build their own fantasy teams from a pool of professional athletes prior to actual sports contests. While making their selections, players often exchange knowledge, discussing their choices on online message boards with other players. Gathering around a shared interest, engaging in knowledge exchange as well as other fan activities, and embedded in fan culture establishing socioemotional relationships and friendships, players become members of an online fan community. Using the context of ESPN's FastBreak fantasy basketball, the current study aims to explore the patterns of knowledge exchange utilized by players in line-up selections as they appear in an everyday context such as fantasy basketball. In a holistic and naturalistic single case study, which employed purposeful (or purposive) sampling, two years of discussion data between the 2006 and 2008 basketball seasons from ESPN's FastBreak discussion boards were collected and analyzed. For data analysis, open coding approach was utilized, and data analysis resulted in the discovery of 75 tags for 5 main themes, 70 categories and subcategories, which revealed different characteristics and patterns of knowledge exchange within the FastBreak community. The findings revealed that knowledge exchange patterns do not constitute a bounded set. Moreover, the study showed that knowledge exchange might be intentional or serendipitous, but it is always mutual and reciprocal. Finally, it was found that knowledge exchange does not take place in social vacuum, but is embedded in the social context and the online fan community culture that surrounds FastBreak.