Investigation of effects of hyperlipidemia on IRE1a and insulin signaling pathway in the cerebral cortex of APOE-/- mice
Hiperlipideminin APOE-/- farelerinin serebral korteksinde IRE1a ve insulin sinyal yolaklarına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 713070
  2. Yazar: DENİZ AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Obezite prevalansı dünya çapında artmaktadır. Yüksek yağlı diyet (YYD) obezite oluşumunda en önemli nedendir. YYD ile serum yağ asidi seviyeleri yükseldiğinde inflamasyonun indüklenmesi ve glikoz dengesinin bozulması, insülin yolaklarının bozukluğuna neden olur. İnsülin sinyal yolaklarının bozulması, beyinde metabolik ve nörodejeneratif hastalıklarla ilişkilidir. Hücrelere glikoz alımı, insülin tarafından insülin reseptör substrat (IRS) proteinleri aracılığıyla düzenlenir. Bu yolağın bozulması insülin direnci ile sonuçlanır. Obeziteyle ilişkili bir lipit metabolizması bozukluğu olan hiperlipidemi, nörodejeneratif bozukluklar için risk faktörüdür. Bu nedenle, hiperlipideminin altında yatan mekanizmaların aydınlatılması önemlidir. Hücresel stres ve inflamatuar yanıta obezite eşlik eder. Stresin kaynağı henüz ortaya çıkarılmamış olsa da endoplazmik retikulum (ER) stres yanıtıyla bağlantılıdır. Kemirgenlerde, YYD ve ER stres aktivasyonu arasındaki ilişki iyi çalışılmıştır; ayrıca, obez sıçanların hipokampüs ve kortekslerinde ER stres ve insülin yolağı bozukluğu önemli ölçüde gösterilmiştir. Bu çalışmamızda, yüksek yağ/yüksek kolesterol (YY/YK) diyetin C57BL/6 ve ApoE-/- farelerin korteksinde IRE1α aktivasyonuna ve JNK/IRS/Akt sinyali üzerinden insülin yolağına etkisi gösterilmiştir. Sonuçlarımıza göre kortekste insülin reseptör β (IR-β) ifadesinde istatistiksel bir değişiklik gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, ApoE-/- farelerinde standart diyet ile IRE1α/JNK/IRS-1/Akt aktivasyonunun arttığı gösterilmiştir. ApoE-/- farelerinde IRE1α aktivasyonu ve hücrelerde stres statüsü ile bozulmuş IRS-1 aktivasyonu artmış olmasına rağmen, insülin sinyal bozukluğu için doğrudan bir sonuç yoktur.
Özet (Çeviri)
Obesity prevalence increases worldwide. The most crucial reason for obesity is high-fat diet (HFD). Serum fatty acid levels are increased with HFD, inducing inflammation and glucose homeostasis disruption, leading to insulin signaling impairment linked to metabolic and neurodegenerative disorders in the brain. Glucose uptake of the cells is regulated by insulin through insulin receptor substrate (IRS) proteins, and disruption of this pathway results in insulin resistance. Hyperlipidemia, a lipid metabolism disorder associated with obesity, is the risk factor for neurodegenerative disorders. Therefore, it is crucial to elucidate the underlying cellular mechanisms of hyperlipidemia. Cellular stress and inflammatory response were accompanied by obesity. Although the stress origin has not been revealed yet, endoplasmic reticulum (ER) is linked with the stress response. The association between HFD and ER stress activation in rodents is well studied: moreover, ERS and insulin signaling impairment was substantially investigated in the hippocampus and frontal cortex of obese rats. In this study, the effects of high cholesterol diet along with HFD were examined on the activation of the IRE1α and insulin signaling pathway through the JNK/IRS/Akt pathway in the cortex of both C57BL/6 and ApoE-/- mice using Western blot analysis. Results indicated that there was not any statistically significant change in the insulin receptor-β (IR-β) expression in both groups. However, IRE1α/JNK/IRS-1/Akt pathway activation was increased in ApoE-/- mice with chow diet. Although IRE1α activation and stress status of the cells increased with impaired IRS-1 activation in ApoE-/- mice, there was no direct conclusion for the insulin signaling impairment.