Becoming visible through migration: Understanding the relationships between the alevi revival, migration and funerary practices through europe and Turkey
Göçle görünür olmak: Avrupa ve Türkiye sathında alevi uyanışı, göç ve cenaze uygulamaları arasındaki ilişkinin anlaşılması
- Tez No: 713110
- Danışmanlar: PROF. DR. RUTH MANDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University Collage London
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
1990'ların başından itibaren Alevilik, Türkiye'de kamuoyunda ve siyasette giderek daha fazla görünür hale geldi. Bu süreç çeşitli sosyo-politik faktörlere bağlı olmakla birlikte, 1980 12 Eylül Askeri Darbesi ardından ortaya çıkan dönüşümler temel belirleyici oldu. Böylesi bir görünürlük beklenmediği için bu süreç“canlanma”olarak anılır. Bu görünürlük süreci 1993'te Sivas'ta ve Gazi Mahallesi'nde olmak üzere iki temel şiddet olayıyla karşılaştı. Bu şiddet olaylarıyla birlikte Aleviler, bu canlanma süreci etrafında seferber oldular ve bunun sonucunda kısa süre içinde yüzlerce Alevi derneğinin kurulmasıyla bir 'mantar gibi büyüme dönemi' yaşandı. Bu tez“canlanma”olarak sürecin neden 1980'lerin sonunda ortaya çıktığını ve bu seferberliğin arkasında itici güçlerin neler olduğu anlamayı amaçlamaktadır. . Bu soruları cevaplayabilmek için, bir varsayımdan yola çıkarak, Avrupa'da yaşayan Alevilerin göç deneyimlerinin belirleyici olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceyi doğrulamak üzere Avrupa'da üç Alevi kültür merkezini (Londra, Berlin ve Drammen) kapsayan çok-alanlı etnografik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında bu derneklerin hem içinde bulundukları ülkelerdeki göçmen olmayan topluluklarla hem de Türkiye ve Avrupa'daki diğer Alevi örgütleriyle ailevi ve kurumsal ilişkilerinin nasıl geliştiğine odaklanılmıştır. Bu ilişkileri anlayabilmek adına bu dernekler çerçevesinde düzenlenen etkinlikler ve toplantılarda gözlemler ve dernek kuruluş sürecinde önemli rol oynamış aktörlerle görüşmeler yapılmıştır. Odaklanılan derneklerin (Türkiye'den ulaşmanın mümkün olmadığı) kurumsal arşivleri de önemli bir veri kaynağı oldu. . Bu araştırma, bir dizi yeni yaklaşıma katkıda bulunmakta ve önemli bulgularla sonuçlanmıştır. İlk olarak,“canlanma”olarak anılan sürecin, görünmezlik ve hiper-görünürlüğe karşı bir görünürlük mücadelesi olarak tarihsel bir dönemselleştirme içinde bağlamsallaştırılır. Bu çerçeve, yalnızca Alevilerin değil, Cumhuriyet'in çizdiği çerçevenin dışında kalan inançları ifade etmekten ve bunları uygulamakla sınırlanan diğer toplulukların da tutumlarını anlamak için kritik öneme sahiptir. İkinci olarak, bu tez tanınma mücadelesinin ulusal sınırlarla sınırlı kalmayıp, Aleviler tarafından Türkiye ve Avrupa'da kurulan birey ve örgüt ağları aracılığıyla kademeli olarak olgunlaştığını betimleyerek göç çalışmalarıyla güçlü bir bağ kurmaktadır. Son olarak, tüm göçmen toplulukların ortak bir meselesi olarak göç koşullarında cenaze hizmetleri sağlamanın Aleviler açısından önemli bir itici güç olduğu anlaşılmıştır. Ölüm yeri (Avrupa) ile mezar yeri (köy) arasında köprü kurulması zorunluluğu“Alevi canlanması”olarak anılan sürecin de temel belirleyicisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the early 1990s, Alevism has become increasingly visible in the public and political domains in Turkey. Although this process has been dependent on several socio-political transformations that emerged in the wake of the 1980 military coup, it was not anticipated, which is why it has been popularly called a 'revival.' When their efforts to become visible were answered with two violent incidents, in Sivas in 1993 and in the Gazi neighbourhood of Istanbul in 1995, Alevis became mobilized around this process of revival, resulting in a 'mushrooming period' that concluded with the establishment of hundreds Alevi cultural centres in Turkey and Europe over a five-year period. This thesis focuses on the question of why the revival emerged at the end of the 1980s, and what the driving forces were behind this mobilization. More specifically, (a) what were the conditions that made the revival possible, (b) where and (c) why did the revival emerge, and (d) how did this process manifest itself and progress? . To able to answer these questions, beginning from an assumption that the movement was sparked by Alevis living in Europe, I conducted multi-sited field research focusing on three Alevi cultural centres (London, Berlin and Drammen) in Europe, with a focus on of their familial and institutional relationships with both their corresponding nonmigrant communities and with other Alevi organizations in Turkey and Europe. Alongside several short stays in multiple locales, I engaged with each of these cultural centres more than six months over two-years of ethnographic research. I was able to make insightful observations at various key meetings and events in Turkey and Europe. I supported the observational data with archival and journal research, as well as in-depth interviews with the key actors. . This research contributes a number of new approaches, and has resulted in key findings. First, the revival is contextualized in a historical periodization as a struggle for visibility against invisibility and hypervisibility. This framework is critical for understanding the positions not only of Alevis but of other communities restricted from expressing and practicing beliefs that did not conform to those set out by the Republic. Second, this thesis establishes a strong link to migration studies through its portrayal of how the struggle for recognition was not limited by national borders, instead gradually maturing via networks of individuals and organizations established by Alevis throughout Turkey and Europe over the course of migration since the 1950s. Finally, death comes to the fore in this analysis, as a critical aspect of these networks, by bridging the place of death (Europe) to that of burial (the village). In this sense, the main conclusion drawn from this research project has been that the revival was largely manifested on the basis of the funeral issue with reference to two interdependent questions: where-to-do and how-todo customary Alevi funeral rituals as a tool for reclaiming Alevism.