Developing a hope scale with a story-based approach
Öykü temelli bir yaklaşım ile umut ölçeği geliştirme
  1. Tez No: 713115
  2. Yazar: HACER BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUSAN X. DAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Houston
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal beğenirlik ve test kaygısını azaltarak 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin umut düzeylerini ölçebilecek bir umut ölçeği geliştirmektir. Öykü Umut Ölçeği (ÖUÖ), Snyder'ın Umut Kuramını temel alan beş soru ve her soru için üç seçenek içeren bir hikaye olarak hazırlanmıştır. Katılımcılar özel eğitim almayan, 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden veli onayı olan gönüllü öğrenciler arasından seçilmiştir. ÖUÖ'nün geçerlik ve güvenirliğini test etmek için katılımcılar ek olarak Çocuklarda Umut Ölçeği (ÇUÖ), Epidemiyolojik Araştırma Merkezi Depresyon Ölçeği-Çocuk Formunu (EAMDÖ-ÇF) tamamlamışlar ve öğretmenlerden de öğrenci değerlendirme formları toplanmıştır. Güvenilirlik analizleri için test-tekrar-test yöntemi kullanılmış ve katılımcılar iki hafta ara ile tekrar ÖUÖ sorularını cevaplandırmışlardır. Korelasyon analizi sonuçlarında, ÖUÖ puanlarının Çocuklarda Umut Ölçeği, öğretmen değerlendirmeleri ve depresyon puanları arasında istatistiksel olarak ve beklenen yönde anlamlı korelasyonlar bulunmuştur (p˂ .05). Ek olarak, katılımcıların anket cevapları analiz edildiğinde sosyal beğenirlik ve test kaygısı puanlarında kısmen de olsa düşük düzeyler belirlenmiştir. Bu bağlamda Öykü Umut Ölçeği sosyal beğenirlik ve test kaygısını azaltarak çocukların umut düzeylerini ölçme hedefine kısmen ulaşmıştır. Ayrıca sonuçlar, ÖUÖ'nün çocukların umut düzeylerini ölçmede geçerli ve güvenilir (test-tekrar test yoluyla) bir ölçek olduğu sonucunu desteklemiştir. ÖUÖ'nün ayrışma geçerliliğini test etmek için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a tacit scale for 3rd, 4th and 5th grade students to measure their level of hope accurately by relieving social desirability concerns and testing pressure. Story Hope Scale was grounded on Snyder's hope theory, and it was formatted as one story, including five questions and three choices for each question. Participants were recruited from non-special education, 3rd, 4th and 5th grade students who agreed to participate in the study voluntarily with their parents' consent. To test the reliability and validity of SHS, the present study correlated SHS with Children's Hope Scale (CHS) scores, Children's Epidemiological Studies- Depression Scale for Children (CES-DC) scores, and teacher judgments for a total of 47 students. Students also retook the SHS two weeks after the first administration. In order to examine whether SHS relieved social desirability and testing pressure, participants' responses to a questionnaire were analyzed. Results of the study included that CHS, CES-DC and teacher judgments significantly correlated with Story Hope Scale (SHS) scores (p˂ .05), in the expected directions and analysis of participants' responses revealed that SHS partially achieved the goal of avoiding social desirability responses and testing pressure. The conclusion was that SHS relieved testing pressure for most of the participants and social desirability concerns for a notable number of the students. Moreover, results supported the validity and high reliability (through test-retest) of SHS. Future research is required so as to test discriminant validity of SHS.