Epikardiyal yağ doku kalınlığı ile koroner arter hastalığı yaygınlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between epicardial fat tissue thickness and extension of coronary artery disease
- Tez No: 713116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Epikardiyal yağ dokusu kalple olası birçok etkileşimleri olan metabolik olarak aktif endokrin ve parakrin bir organdır. Bu çalışmada pekçok kardiyovasküler hastalığın etyopatogenezinde tetikleyici bir faktör olan epikardiyal yağ dokusunun koroner arter hastalığı yaygınlığı ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık Materyal ve Metod: Çalışmaya stabil angina pektoris nedeniyle kardiyoloji polikliniğine başvuran ve non-invaziv testlerle iskemi tespit edilip koroner anjiografiye alınan ve en az bir koroner arterde lezyon saptanan 53 olgu dahil edildi.Koroner arter hastalığı yaygınlığını belirlemede koroner anjiografide yeni bir formül kullanıldı. Epikardiyal yağ doku kalınlığı da ekokardiyografik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Epicardial adipose tissue is metabolically active endocrine and paracrine organ with possible interactions within the heart. In this study we aimed to investigate whether epicardial adipose tissue ; a predictive factor in many of the cardiovascular disease etiopathogenesis , is related to diffuse coronary involvement. Materials and Methods: Fifty three patients who underwent coronary angiography due to the presence of stabil angina pectoris and positive or equivocal results after noninvasive stress tests , having at least 1 lesion of the coronary arteries were included in the study.The degree of diffuse coronary involvement was determined by a novel quantitative formula on coronary angiography.Epicardial adipose tissue thickness was also measured by ecocardiographically.