The issue of human rights on Turkey's EU accession
Türkiye'nin AB üyeliğinde insan hakları sorunu
- Tez No: 713118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADRİAN TREACHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana, insan hakları konusu Avrupa dünyası için ayrıntılı bir uluslararası uygulama haline geldi. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin oluşturulması veya Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin oluşturulması gibi bu alandaki yeni gelişmeler sonucunda, insan hakları konusunun Avrupa'nın ortalarından itibaren önemli bir gündem haline geldiği ortaya konmuştur. 20. yüzyıl. Bu gelişmelere paralel olarak Türkiye, 1980'li yıllardan itibaren Avrupa Birliği'nin insan hakları politikalarındaki etkisini etkilemiştir. İnsan hakları konusunun Türkiye için AB üyelik sürecinde en önemli rollerden birini oynadığı yadsınamaz bir gerçektir. AB, Türkiye'yi insan hakları ihlalleri nedeniyle 1980'lerden beri eleştiriyor. Araştırmam sırasında Avrupa'daki çoğu insan Türkiye'deki insan hakları ihlallerini bilmediği için Türkiye'deki gerçek durumu insan hakları açısından açıklamayı hedefliyorum. Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin insan haklarının korunması konusundaki yetersizliğinin farkında olduğu ve bu olgunun Türkiye'nin üyelik sürecindeki reform programlarına rağmen Türkiye'nin AB'ye katılımı için en tartışmalı konulardan biri olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Since the end of World War II, the issue of human rights has become an elaborate international practice for the European world. As a result of new developments in this area like the establishment of Universal Declaration on Human Rights or the establishment of the European Convention on Human Rights, it was demonstrated that the issue of human rights has become an important agenda for Europe since in the middle of the 20th century. In parallel with these developments, Turkey has affected the impact of the European Union in human right policies since the 1980's. It is an undeniable fact that the issue of human rights has played one of the most prominent roles during the EU membership process for Turkey. The EU has criticised Turkey since the 1980's because of the human rights abuses. I aim to explain the real situation in Turkey in terms of human rights, since most people in Europe have not known about the human rights abuses in Turkey during my research. It is clear that, the European Union is aware of Turkey's inefficiency about the protection of human rights and this phenomenon is one of the most controversial issues for Turkey's accession to the EU despite Turkey's reform programmes during membership process. I try to show this phenomenon as some specific topics like freedom of expression or freedom of press together with its reasons during my research.