Balıkesir tarihi kent merkezinin canlandırılması, bir öneri
The revitalization of Balikesir historical city center, a proposal
  1. Tez No: 713149
  2. Yazar: İREM BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN İNCE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tarihi kent merkezlerinde görülen çöküntüleşme problemleri büyük küçük tüm dünya kentlerinde görülen ortak bir sorundur. Kentsel yapılaşmanın yoğun baskısı altında bulunan tarihi kent merkezleri içlerinde barındırdıkları sivil mimari örneklerinin zarar görmesi ve kaybedilmesi riskinin dışında geleneksel kent dokularını da koruyamama tehdidi altındadır. Balıkesir şehri de bu sorunlar ile karşı karşıya kalan tarihi kent merkezine sahip şehirlerimizden birisidir. Balıkesir tarihi kent merkezi hem geleneksel ve kültürel birikimi yansıtmaktan uzaktır, hem de modern ihtiyaçlara tam olarak yanıt verememektedir. Balıkesir kent merkezinde bulunan anıtsal ve kültürel değerlerin yeniden kent merkezine kazandırılması mümkündür ancak kurumların kaynaklarının yetersizliği ve Balıkesir'in tek merkezlilik problemi buna engeldir. Birçok ülkede ve hatta Türkiye'nin birçok kentinde olumlu sonuçlanan ve Dünya Turizm Örgütüne göre toplam turizm talebinin %37'sini karşılayan kültür turizmi, tarihi kent merkezinin yeniden Balıkesir'e kazandırılmasına aracı olabilecek bir turizm çeşididir. Erişim ve ulaşımın kolaylığı ile farklı kültürleri görmek ve tanımak isteyen turistlerin kent merkezine de uğramaları sağlanabilir ise bu mahallelerimizde ticari yatırımın önü açılır ve kurumların yükü hafifletilebilir. Bu tez çalışmasının amacı; Balıkesir tarihi kent merkezinin güncel bir değerlendirilmesi yaparak, kent merkezindeki tarihi dokunun en azından var olduğu kadarı ile korunabilmesi için kültür turizminin kullanılmasının nasıl mümkün olacağını örnekler üzerinden inceleyerek Balıkesir için öneride bulunmaktır. Bu amaçla, öncelikle kültür turizmi tanımlanıp örnekler üzerinden incelenerek tezin teorik çerçevesi oluşturulmuştur. Ardından kültür turizminin temelini oluşturan koruma kavramı ülkemizdeki gelişimi bağlamında ele alınmıştır. Son olarak koruma eylemini kültür turizmi yoluyla mümkün kılacak bir öneride bulunularak, Balıkesir kent merkezinin kültür turizmi potansiyelinin bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The urban degeneration is a common problem of World cities. Historic city centers, under intense pressure of urban development, faces the threat of failure to protect its historical civil architecture wich have a risk of destruction and demolition of them. Balıkesir is one of these cities. The historic city center of Balıkesir is far from reflecting its cultural background and at the same time cannot respond to modern needs. It is possible to bring the monumental and cultural values back to Balıkesir, but the resource shortage of the institutions and the monocentric urban development prevent this. Cultural tourism, which has positive outcomes in many cities of the World and meets 37% of the total tourism demand according to the UNWTO, is a type of tourism the historical city center to Balıkesir. With its accessibility, if tourists who want to see and get to know different cultures can visit the city, commercial investment can be opened, and the burden of institutions can be reduced. The purpose of this study is to examine how it would be possible to use cultural tourism to preserve the historical texture of the city. First, cultural tourism is examined, to form the theoretical framework. Then, the concept of conservation, which forms the basis of cultural tourism, is discussed in the context of its development in Turkey. Finally, an evaluation of the cultural tourism potential of Balıkesir is made by making a proposal that will enable the conservation action through cultural tourism.