Tea'kkubati'l-Hafiz İbni Hacer fi el-İsabe ala İbni El-Esir fi Üsdi'l-Ğabe
Hafız İbni Hacer'in (el-İsâbe) isimli kitabında, İbni el-Esir'in (Üsdülgabe)sine düzeltmeleri
- Tez No: 713158
- Danışmanlar: PROF. DR. YASER A. AL-SHAMALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ürdün Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu araştırmada Hafız ibn-i Hacer El-Askalani'nin (El-İsabe fi Temyiz el-Sahabe) kitabında, El-Hafız İzzeddin İbni el-Esir el-Cezeri'nin (Üsdulgabe) isimli kitabından yapmış olduğu düzeltmelere ele aldım: Bunlardan bazıları İbni Esir'in sohbetini kabul etmediği veya görüş beyan etmediği sahabenin sahabeliğini ispat konusunda veya ibni Esir'in kabul ve ispat ettiği sahabeliğin nefy'i hakkındadır. Bunlardan bazıları sahabe adının yazılışı veya soy şeceresi veya künyesi veya nispeti hakkındadır. Bunlardan bazıları sahabenin gazvelere iştiraki veya bazı olaylarda adının geçmesi veya vefatı veya sireti ve davranışları hakkındadır. Bunlardan bazıları sahabinin tahriç, isnad, metin ve onun ibadeti olup olmadığı yönleri ile hadis rivayeti hakkındadır. Bunlardan bazıları iki tane olup ikisinin bir şahıs olduğu veya bir isimdeki şahıs olup olmadığı hakkındadır. Allahu Teala'ya hamd olsun ki iş bu düzeltmeler bu araştırmada bu alanda en doğruya ulaşmak için insafla, etki altında kalmaksızın ve tarafsızlıkla münakaşa edilerek tamamlandı. Başarıyı veren Allah'tır.
Özet (Çeviri)
This study addressed the tracing Al-Hafeth Ibn Hajar Al-Asqalani made in his book“Al-Esabah”in distinguishing Al-Sahaba to Al-Hafeth Ezzeddin Ibn Al- Atheer Al-Jazaris book“Osd Al-Ghaba”. These tracing are varied as follows: • Some tracing were to prove a companionship denied by Al-Atheer, or stopped proving it, or to deny a companionship proved by Al-Atheer. • Some were made to make sure of the name of Al-Sahabai, his attribute, title or kinship. • Some were about the Sahabi participation in the battles, being mentioned in some events, his death or his biography or conduct. •Some were about the Sahabi saying in terms of exegesis of the saying, its predication, text, and is it narrated by him or not? • Some were in two are they one, or in one are they two. These tracing were, thanks to Allah, discussed by this study fairly and objectively to stand on the most accuracy. The research result was that Ibn Hajar was right in 58٪ of this tracing, and wrong in 21٪, and transcripted 12٪ of Ibn Al-Atheers saying in inaccurate way, and the remaining 9٪ are divided into three thirds : one third where I harmonized between both sayings, one third where I conflicted with them, and on third where I stopped.