Nikel-titanyum alaşımlarının mikrodalga sinterleme yöntemi ile üretimi
Production of nickel-titanium alloys by microwave sintering
  1. Tez No: 713202
  2. Yazar: MEVLÜT ELAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Konstriksüyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nikel-Titanyum alaşımları şekil hafıza etkisene sahip mükemmel mekanik özellikleri, korozyon direnci ve biyouyumluluk gibi özellikleri sebebiyle medikal uygulamalarda kullanılmaktadır. NiTi alaşımları bir çok yöntem kullanılarak üretilmektedir. Toz metalurjisi ile üretilen NiTi alaşımları gözenekli yapılarından dolayı canlı dokunun gözeneklerin içerisinden geçmesine imkan tanır. NiTi alaşımları toz metalurjisinde bir çok sinterleme yöntemi kullanılarak üretimi gerçekleştirilmedir. Son zamanlarda mikrodalga sinterleme yöntemi ile NiTi alaşımları üretilmedir. Mikrodalga sinterleme yöntemi diğer yöntemlere göre yüksek mekanik özelliklere sahip alaşımlar üretilebilmekte, yüksek ısıtma hızı, düşük sıcaklık, düşük işlem hızı gibi avantajlara sahiptir. Bu çalışmada nano ve mikron boyutundaki Nikel ve Titanyum tozları %52Ni-Ti olacak şekilde homojen olarak karıştırılarak farklı basınçlarda sıkıştırıldı ve modifiye edilmiş ev tipi mikrodalga fırınında farklı sürelerde sinterlendi. Üretilen NiTi alaşımlarının implant malzemesi olarak kullanılabilirliğini tespit etmek amacıyla gözenek oranı, mikroyapısı ve mekanik özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Nickel-Titanium alloys are also used in medical applications due to their excellent mechanical properties with shape memory effect, corrosion resistance and biocompatibility. NiTi alloys are produced using many methods. NiTi alloys produced by powder metallurgy allow passing through the pores of living tissue due to their porous structure. NiTi alloys are carried out the production by using many sintering methods in powder metallurgy. Recently, NiTi alloys have been produced by microwave sintering method. Compared to other methods, the microwave sintering method can produce alloys to have high mechanical properties, and has advantages such as high heating rate, low temperature, and low processing speed. In this study, Nickel and Titanium powders in nano and micron sizes were compressed homogeneously by mixing at different pressures to be 52%Ni-Ti and were sintered at different times in a modified household microwave oven. In order to determine the usability of the produced NiTi alloys as implant material, the pore ratio, microstructure and mechanical properties were investigated.