Gebze'de çalışan Aile Hekimi ve aile sağlığı elemanlarının gıda takviyeleri ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and practice of HEALTH personnel working in primary health care centres in A district about food supplements
  1. Tez No: 748430
  2. Yazar: CANSU DALMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Türkiye'de gıda takviyeleri (GT), 2013'te Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından“Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği”nde tanımlanmıştır. Tebliğde“ilaç değildir”seklinde belirtildiğinden hekim reçetesi olmaksızın her yerden doğrudan temin edilebilmektedir. Toksik etkileri olabilen, ilaç-ilaç ve ilaç-besin etkileşimleri de olabilen GT'lerin, ne oranda kullanıldığının saptanması, yeni bir halk sağlığı sorununa ışık tutabilecektir. Amaç: Kocaeli/Gebze'deki Aile Sağlığı Merkez'lerinde (ASM) görev yapan aile-hekimleri (AH) ve aile-sağlığı-elemanlarının (ASE) gıda-takviyeleriyle (GT) ilgili bilgi, tutum ve davranışlarıyla GT kullanımlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç/Yöntem: Temmuz 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında yürütülen kesitsel bir araştırmadır. Marmara Üniversitesi Etik Kurulu'ndan (04.06.2021/09.2021.700), Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü'nden araştırma izinleri, katılımcılardan da bilgilendirilerek onamları alınmıştır. Gebze'deki tüm ASM'lerde çalışanlardan (N=216), yüz-yüze, araştırmacı tarafından oluşturulmuş bilgi formuyla veri toplanmış, SPSS'de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Food supplements (FS) were defined in Turkey in 2013 by the Ministry of Food, Agriculture, and Livestock in the“Turkish Food Codex Communiqué on Supplementary Foods”. Since it is stated as“not a drug”in the communique, it can be obtained directly from anywhere without a doctor's prescription. Determining the rate of use of FSs, which can be toxic and have drug-drug and drug-food interactions, will shed light on a new public health problem. Aim: The aim of the study is to determine the knowledge, attitudes, and behaviors of family-physicians (FP) and family-health-personnel (FHP) working in Family Health Centers (FHC) in Kocaeli/Gebze about food-supplements and the factors affecting their use of FS. Material and Method: It is a cross-sectional study conducted between July 2021 and January 2022. Research permissions were obtained from Marmara University Ethics Committee (June 4, 2021/September, 2021.700), Kocaeli Provincial Health Directorate, and informed consent was obtained from the participants. The data were collected from the employees in all FHCs (N=216) in Gebze, the data were collected face to face with the information form created by the researcher and analyzed in SPSS.