Gelişimsel kalça displazisi tedavisinde sekonder cerrahi gereksinimini öngörebilecek radyolojik parametrelerin yaş gruplarına göre analizi
Analysis of radiological parameters by age groups that MAY predict the NEED for secondary surgery in the treatment of developmental hip dysplasia
- Tez No: 713243
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİÇİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gelişimsel kalça displazisi (GKD) açık redüksiyonu sonrası takiplerde, rezidüel asetabular displazi, avasküler nekroz, redislokasyon gibi komplikasyonlar sekonder cerrahi girişimler ile tedavi edilmektedir. Bu cerrahilerin endikasyonları ve zamanlamaları günümüzde tartışmalı olup, cerrahın tecrübesi, seri radyografik takipler ve birtakım radyolojik parametreler göz önünde bulundurularak cerrahi kararı alınmaktadır. Çalışmanın amacı; sınırlı posteromedial girişim ile açık redüksiyon uygulanan GKD'li hastalarda sekonder cerrahi kararı alınmasında kullanılabilecek radyolojik parametrelerin yaş gruplarına göre etkinliklerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 1993-2020 yılları arasında medial açık redüksiyon uygulanan ve 571 hastanın 737 kalçasından oluşan prospektif takipli vaka serisi retrospektif olarak taranarak, takiplerinde sekonder operasyon (periasetabular osteotomi ve/veya proksimal femoral osteotomi) uygulanan 46 hastanın 56 kalçası tespit edildi. Çalışma grubundaki her hasta için, primer açık redüksiyon uygulanma yaşı ve International Hip Dysplasia Institute (IHDI) Sınıflandırması benzer olan iki hasta randomize olarak seçilerek 112 kalçadan oluşan sekonder cerrahi uygulanmamış kontrol grubu oluşturuldu. Daha sonra çalışma ve kontrol grupları, sekonder cerrahi kararı alınan yaşa göre ≤4, 4-8, 8-10 ve ≥11 yaş olmak üzere dört alt gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki hastaların sekonder cerrahi öncesi son kontrol grafileri ve kontrol grubundaki hastaların aynı yaştaki kontrol grafileri üzerinden asetabular indeks (AI), merkez kenar açısı (CEA), Sharp açısı, asetabular katsayı (ADR), femur başı örtünme yüzdesi (Reimer indeks), CHDD oranı ve Smith'in c/b ve h/b oranı ölçülerek kaydedildi ve karşılaştırıldı. Cohen etki analizi kullanılarak parametrelerin farklı yaş aralıklarındaki etkinlikleri belirlendi. Bulgular: Hastaların yaşlara göre dağılımına bakıldığında, 4 yaş ve altında 20 hastaya, 4-8 yaş aralığında 16 hastaya, 8-11 yaş aralığında 11 hastaya ve 11 yaşın üzerinde 9 hastaya sekonder operasyon uygulanmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
During the follow-ups after open reduction of developmental dysplasia of the hip (DDH), complications such as residual acetabular dysplasia, avascular necrosis, and redislocation are treated with secondary surgical interventions. The indications and timing of these surgeries are controversial and the decision of necessity of secondary surgery is determined considering the experience of the surgeon, serial radiographic follow-ups, and several radiological parameters. The aim of this study was to analyze the effectiveness of the radiological parameters used in determining the necessity of secondary surgery in patients with DDH who underwent open reduction with limited posteromedial intervention, according to the age groups. Materials and Method: A prospective follow-up case series consisting of 737 hips of 571 patients who underwent medial open reduction between 1993 and 2020 in our clinic was retrospectively scanned, and 56 hips of 46 patients who underwent secondary operations (periacetabular osteotomy and/or proximal femoral osteotomy) were identified. For each patient in the study group, two patients with similar age at open reduction and International Hip Dysplasia Institute (IHDI) Classification were randomly selected, and a control group consisting of 112 hips that did not undergo secondary surgery was formed. Afterwards, the study and control groups were divided into four subgroups, ≤4, 4-8, 8-10 and ≥11 years, according to the age at which secondary surgery was decided. Acetabular index (AI), central edge angle (CEA), Sharp angle, acetabular depth ratio (ADR), femoral head coverage percentage (Reimer index), Center-Head Distance Discrepancy (CHDD) and Smith's c/b and h/b ratio were measured on the last control radiographs before secondary surgery of the patients in the study group and the control radiographs of the patients in the control group at the same age. The effectiveness of the parameters in different age ranges was determined using the Cohen effect size analysis. Results: In our study, 20 patients aged 4 years and younger, 16 patients aged 4-8 years, 11 patients aged 8-11 years, and 9 patients over the age of 11 underwent secondary operations.