Nötrofil/lenfosit oranı kronik hepatit c hastalarında fibrozis belirteci olarak kullanılabilir mi?
  1. Tez No: 713244
  2. Yazar: SAMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Dünyada yaklaşık 200 milyon insanın Hepatit C Virüsü (HCV) ile kronik enfekte olduğu rapor edilmektedir. Gelişmiş ülkelerde akut viral hepatitlerin %20'si, sirozla sonlanan viral hepatitlerin %30'u, hepatosellüler kanserlerin %60'ı ve karaciğer nakillerinin %30'unun sebebi HCV'dir. Bu çalışmayı nötrofil/lenfosit oranının (NLO) Kronik Hepatit C'li (KHC) olgularda fibrozisin düzeyini gösterebilecek bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağı araĢtırmak için planladık. Yöntem: Temmuz 2011- Ocak 2013 tarihleri arasında Kayseri Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nce KHC tanısı konularak karaciğer biyopsisi uygulanan hastalarda NLO'nın fibrozisi öngörüp göremeyeceği geriye dönük olarak araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Bulgular: KHC tanısıyla biyopsi uygulanan 81 kiĢilik hasta çalıĢmaya dahil edildi. Karaciğer biyopsi örneklerindeki fibrozis ve nekroinflamatuar aktivite Ishak skorlama sistemine göre belirlendi ve sonradan Fransa METAVIR Kooperatif ÇalıĢma Grubun'nun kronik karaciğer hastalığı histolojik skorlama sistemine göre Skor 0, 1, 2, 3 ve 4 olarak yeniden skorlandırıldı. Söz konusu skorlama sistemine göre Skor 0, 1, 2 düĢük fibrozis grubu ve Skor 3, 4 de yüksek fibrozis grubu olarak gruplandırıldı. Hastaların 46 tanesi (%57) düĢük fibrozis grubunda ve 35 tanesi (%43) yüksek fibrozis grubunda idi. NLO karĢılaĢtırıldığında düĢük fibrozis grubunda 2.09 olduğu ve yüksek fibrozis grubunda ise 1.72 (p=0.038) olduğu görüldü. AST/ALT oranının özellikle sirotik hastalarda AST lehine artıyor olabileceği sebebiyle, AST yüksekliğinin fibrozisi öngördüğü görüldü. Ayrıca NLO için“cutt off”değerinin 1.77 olarak alındığında duyarlılık %60 ve özgüllüğü %65.2 olacak Ģekilde fibrozisi öngördüğü görüldü. Sonuç: ÇalıĢmamızın sonuçlarına göre NLO'nun KHC hastalarında karaciğer fibrozisinin derecesini özgüllük ve duyarlılık düĢük olmasına rağmen öngörebileceği gösterilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Background : It is reported that about 170-200 million people are chronically infected with Hepatitis C virus (HCV) in the world. In developed countries, about 25% of cirrhosis cases, one third of hepatocellular cancers, and 40% of all chronic hepatitis cases are caused by HCV. In this study, we want to determine the utility of neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) to predict the fibrosis in patients with chronic hepatitis C. Methods : In our study NLR was prospectively investigated whether it can predict, or not the fibrosis on patients who diagnosed Chronic hepatitis C (CHC) and underwent liver biopsy in July 2011 - January 2013 by Kayseri Training and Research Hospital, Department of Gastroenterology. Results : 81 patients diagnosed with CHC and underwent liver biopsy were included in the study. Fibrosis and necroinflammatory activity in liver biopsy specimens was determined in accordance to Ishak fibrosis scoring system. All Ishak scores were re-scored according to France METAVIR Cooperative Study Group as Score 0, 1, 2, 3, 4. In such re-scored METAVIR scores, Score 0, 1, 2 were defined as low fibrosis and Score 3, 4 were defined as high fibrosis. 46 of 81 patients (% 57) were in low fibrosis group and 35 of them (43%) were in high fibrosis group. When Comparing the NLRs; it is seen that in low fibrosis group NLR was 2.09 and in high fibrosis group NLR was 1.72 (p=0.038). It is seen that AST predicts fibrosis because of AST/ALT ratio was higher due to increase in favor of AST especially in patients with cirrhosis. Furthermore, NLR predicts fibrosis with 60% sensitivity and 65.2 % specificity if cutt off value is taken as 1.77 …