Özel işletme koşullarında yetiştirilen değişik orjinli siyah alaca ineklerin döl ve süt verimi özellikleri üzerine araştırmalar
An Investigation of milk production and reproductive efficiencies of different origins black pied dairy cattle in commercial farm
  1. Tez No: 71325
  2. Yazar: BÜLENT PELİSTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, Unsal Kardeşler Çiftliği'nde yetiştirilen Almanya ve Türkiye orijinli Siyah Alaca sığırların yaşama gücü, dölverimi ve süt verimi özelliklerinin belirlenmesi, orijinler arasındaki farklılıkların karşılaştırılması ve bazı çevre faktörlerinin etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. 1987-1995 yıllan arasındaki dönemi kapsayan çalışmada, yaşama gücü için Almanya orijinlilerde 280 buzağılama, Türkiye orijinlilerde 281 buzağılama, dölverimi özellikleri için Almanya orijinlilerde 163 ineğe ait 342 tohumlama kaydı, Türkiye orijinlilerde 143 ineğe ait 317 tohumlama kaydı, süt verim özellikleri için ise Almanya orijinlilerde 103 ineğe ait 279 laktasyon, Türkiye orijinlilerde 111 ineğe ait 278 laktasyon kaydı incelenmiştir. Yaşama gücü oranlan 30., 90. ve 180. günler için Almanya orijinlilerde %78.2, %58.9 ve %53.5, Türkiye orijinlilerde %84.3, %68.6 ve %63.3 olarak bulunmuştur. Almanya orijinli Siyah Alaca sığırlarda gebelik oranı %81.8, l.tohumlamada gebe kalma oranı %49.3, 2.tohumlamada gebe kalma oranı %26.1, 3.tohumlamada gebe kalma oranı%13.9, 4.tohumlamada gebe kalma oranı %10.7, kısırlık oranı %18.2, normal doğum oranı %90.0, abort oranı %2.1, ölü doğum oranı %2.9 ve ikiz doğum oranı %5.0 olarak bulunmuş, Türkiye orijinli Siyah Alaca sığırlarda ise, gebelik oranı %88.6, l.tohumlamada gebe kalma oranı %53.0, 2. tohumlamada gebe kalma oranı %25.3, 3.tohumlamada gebe kalma oranı %12.4, 4.tohumlamada gebe kalma oranı %9.3, kısırlık oranı %11.4, normal doğum oranı %97.2, abort oranı %0.7, ölü ve ikiz doğum oranı sırasıyla %0.7 ve % 1.4 olarak tespit edilmiştir.78 Almanya orijinli Siyah Alacalarda ilk gebelik yaşı 21.45 ay, ilk buzağılama yaşı 30.72 ay, doğum sonrası ilk tohumlama aralığı 65.46 gün, tohumlama periyodu (açık periyot) 87.04 gün, gebelik süresi 277.35 gün ve buzağılama aralığı 362.08 gün, Türkiye orijinli Siyah Alacalarda ilk gebelik yaşı 22.21 ay, ilk buzağılama yaşı 31.11 ay, doğum sonrası ilk tohumlama aralığı 75.07 gün ve buzağılama aralığı 366.43 gün olarak saptanmış, yalnızca doğum sonrası ilk tohumlama aralığı arasındaki farklılık önemli, diğerleri önemsiz bulunmuştur. Süt verim özelliklerinden laktasyon süresi, gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi ve kuruda kalma süresine ait ortalama değerler Almanya orijinliler için sırasıyla 286.31 gün, 4556.64 kg, 4455.25 kg ve 73.34 gün, Türkiye orijinliler için aynı sırayla 287.38 gün, 4625.04 kg, 4530.17 kg ve 76.48 gün bulunmuş, aradaki farklılıklar istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Buzağılarda yaşama gücünü etkileyen faktörlerden doğum yılı, cinsiyet, ana yaşı ve doğum mevsimi üzerinde durulmuş ve çoğu özellikler üzerindeki etkileri hem Almanya hem de Türkiye orijinli sığırlarda önemli olarak saptanmış, her iki orijin arasında ise 30. gündeki yaşama gücü arasındaki farklılık önemsiz, 90. gün ve 180.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY An investigation of milk production and reproductive effiencies of different origins Black Pied dairy cattle in commercial farm. The purpose of the study was the determination of the specifity of the calf livability, reproductive efficiencies and milk yield, to compare of differences between German and Turkish origins and the effects of some enviromental factors on this production traits of the German and Turkish Pied catties raised at Unsal Brothers Farm. This research included during the years of 1987-1995. The 280 calving records of the German Black Pied and 281 calving records of the Turkish Black Pied for calf livability, the 342 breeding records belonging to 163 cows of the German Black Pied and 317 breeding records belonging 143 cows of the Turkish Black Pied for reproductive efficiences, the 279 lactation records belonging to 103 German Black Pied and 278 lactation records belonging to 111 Turkish Black Pied for milking efficiencies were obtained for the study. The calf livability rates were 78.2%, 58.9% and 53.5% of the German Black Pied catties and 84.3%, 68.8% and 63.3% of the Turkish Black Pied catties for 30., 90. and 180. days, respectively. According to the number of cows at mating, pregnancy and infertility rates were found 81.8% and 18.2% of the German Black Pied cows, 88.6% and 11.4% of the Turkish Black Pied cows, while the 49.3% of the pregnant cows got pregnant in the first breeding, the 26.1%, 13.9% and 10.7% of the pregnant cows got pregnant in the second, third and fourth breeding, the rates of normally calving, abortion, stillbirth and twinning81 were found 90.0%, 2.1%, 2.9% and 5.0%, respectively of the German Black Pied catties, while the 53.0%, 25.3%, 12.4% and 9.3% of the pregnant cows got pregnant in the first, second, third and fourth breeding, respectively, the rates of normally calving, abortion, stillbirth and twinning were found 97.2%, 0.7%, 0.7% and 1.4%, respectively of the Turkish Black Pied in this research. In the German Black Pied catties, the age at first conception, as 21.45 months, the age at first calving, as 30.72 months, the time from calving to first postpartum insemination, as 65.46 days, days open, as 87.04 days, gestation length, as 277.35 days and calving interval, as 362.08 days, in the Turkish Black Pied catties the age at first conseption, as 22.21 months, the age at first calving, as 31.11 months, the time from calving to first postpartum insemination, as 75.07 days, days open, as 88.58 days gestation lenght, as 277.35 days and calving interval, as 366.43 days, were found.